Rynek pierwotny – Poznań wyprzedził Gdańsk

Poznań

Aktywność deweloperów nie rozkłada się równomiernie na poszczególnych rynkach. Czy nadąża ona za popytem zgłaszanym przez klientów? Jak wygląda podaż deweloperskich mieszkań w wybranych miastach po pierwszych miesiącach 2015 r?

Na najbardziej rozwiniętym warszawskim rynku pierwotnym mieliśmy do czynienia w I kw. br. ze spadkiem dostępnej oferty. Tutejsi klienci na koniec tego okresu mieli do dyspozycji o 1,8% mniej deweloperskich mieszkań niż w końcówce 2014 r. Oferta oscyluje w okolicach 15,5 tys. propozycji, co na tle ostatnich kilku lat można uznać za wartość przeciętną. Krzysztof Kołakowski z inwestycji ,,Bobrowiecka 10″ uważa, że jest to efekt większej ostrożności warszawskich deweloperów.

Deweloperzy nie skupiają się już na masowym budowaniu nowych inwestycji. Nowo budowane osiedla są coraz bardziej przemyślane i kierowane do bardziej wymagającego klienta – twierdzi Krzysztof Kołakowski.

Dostępna podaż uległa zmniejszeniu jeszcze w Gdańsku. Spadek liczby oferowanych mieszkań przez deweloperów w tym mieście był znacznie silniejszy, sięgając 4,8% kw/kw i w rezultacie schodząc poniżej pułapu 3,9 tys. lokali. W tym samym czasie miał miejsce bardzo silny wzrost oferty w Poznaniu. Przekroczył on 17% kw/kw, co skutkowało pokonaniem poziomu 4,1 tys. deweloperskich mieszkań znajdujących się w ofercie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski tak duży wybór mieli ostatnio w III kw. 2012 r. Za skokowy wzrost oferty odpowiada ponadprzeciętny strumień nowej podaży. W I kw. 2015 r. poznańscy deweloperzy rozpoczęli sprzedaż 13 inwestycji i niemal 1,5 tys. mieszkań. Obecna wielkość podaży oznacza także, iż Poznań przegonił pod tym względem Gdańsk.

Wzbogaceniu w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. uległa również oferta w Krakowie i we Wrocławiu. W pierwszym z wymienionych miast kwartalny wzrost sięgnął 3,8%, natomiast w drugim wyniósł on 1,3%. Warto podkreślić, iż zarówno w jednym i drugim przypadku obecna wielkość oferty wyraźnie przekracza jej średni poziom z ostatnich kilku lat.

Oferta dostępnych mieszkań (tys.), rynek pierwotny, I kw. 2015 r.

Oferta dostępnych mieszkań (tys.), rynek pierwotny, I kw. 2015 r.
Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.