Niewielki postęp w rozmowach z Grecją

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Nad Wisłą początek tygodnia upłynął pod znakiem osłabienia krajowej waluty – kurs EUR/PLN wzrósł podczas poniedziałkowej sesji do poziomu 4.0846, natomiast USD/PLN sięgnął 3.6606.

Wiele wskazuje na to, że czynnikiem sprzyjającym deprecjacji polskiego złotego pozostają przeciągające się negocjacje Grecji z unijnymi kredytodawcami. Podczas wczorajszego spotkania ministrów finansów państw Unii Europejskiej po raz kolejny nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie warunków przedłużenia programu pomocy finansowej dla Aten. Zdaniem unijnego komisarza ds. gospodarczych i monetarnych, Pierre’a Moscovici, w ciągu ostatnich dwóch tygodni negocjacje stały się bardziej konstruktywne. W dalszym ciągu „potrzeba jednak więcej czasu i wysiłków, aby pokonać różnice co do pozostałych otwartych spraw” – czytamy w opublikowanym wczoraj oświadczeniu.

Rano uwagę inwestorów przyciągnęły informacje na temat dynamik produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości na temat zmiany stanu rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

saxo bank