Oracle wprowadza aplikacje wykorzystujące mechanizmy automatycznego uczenia

Larry Ellison, współzałożyciel, prezes rady nadzorczej i CTO w Oracle
Larry Ellison, współzałożyciel, prezes rady nadzorczej i CTO w Oracle

Prezes rady nadzorczej Oracle i CTO Larry Ellison zaprezentował nowe, przełomowe aplikacje oparte na algorytmach uczenia maszynowego i odporne na zagrożenia cyber ataków, podczas prezentacji programowej pierwszego dnia konferencji Oracle OpenWorld 2017 w Centrum Moscone w San Francisco.

Ellison zapowiedział wprowadzenie usługi Oracle Autonomous Database Cloud, będącej w istocie pierwszą na świecie całkowicie samoobsługową, autonomiczną bazą danych, jak również automatycznych mechanizmów aplikacyjnych, które wykrywają i usuwają skutki ataków hakerskich w czasie rzeczywistym.

Nowa, zautomatyzowana baza danych jest oparta na algorytmach uczenia maszynowego i eliminuje wiele pracy administracyjnej, ponieważ zapewnia automatyczne poprawki, aktualizacje i strojenie podczas pracy. Dzięki wyeliminowaniu możliwości popełnienia błędu ludzkiego i konieczności wykonywania testów wydajnościowych, Oracle może zminimalizować kosztowne planowane i nieplanowane przestoje do mniej niż 30 minut rocznie i gwarantuje użytkownikom dwukrotne obniżenie kosztów w porównaniu do technologii Amazon.

Podczas krótkich demonstracji Ellison zaprezentował także wyniki testów porównawczych, które podkreślały ogromną różnicę w wydajności między bazą danych Oracle w chmurze Oracle i bazą danych działającą w najlepszej usłudze Amazon, czyli Amazon Relational Database Service (RDS). Bezpośrednie porównanie uwypukliło również różnicę między niezawodnością i dostępnością Amazona (99,95%, przy wykluczeniu większości źródeł nieprzewidzianych i planowanych przestojów), a gwarancją 99,995% jaką daje Oracle w swoich umowach SLA.

Oto kilka cytatów z przemówienia Larry’ego Ellisona:

  • „Nie używam wyrażenia „rewolucyjna nowa technologia” co roku podczas Oracle OpenWorld. Nie robię tak, bo nie ma aż tak wielu rewolucyjnych nowych technologii. Ale ta jest właśnie taka”
  • „Te rozwiązania są elastyczne, naprawdę elastyczne. Nie ma więc potrzeby dostarczania większej ilości zasobów, niż potrzebuje użytkownik. To naprawdę jest przetwarzanie na żądanie”
  • „To nie jest tak, że Oracle tworzy i pokazuje różne dema, aby wykazać że Amazon wygląda źle. Są to prawdziwe dane biznesowe, których użyliśmy w skrajnych warunkach do testów wydajności i sprawdzania poprawności bazy danych”
  • „Amazon jest pięć do ośmiu razy droższy, działając z identycznym obciążeniem jak Autonomiczna baza danych Oracle”
  • „Gwarantujemy, że zmniejszymy dwukrotnie rachunek jaki wystawia Amazon. To chyba nieźle, gdy można mieć od pięciu do ośmiu razy szybsze przetwarzanie”
  • „Nie jest niczym niezwykłym, że nasi konkurenci wykorzystują naszą technologię. Amazon jest jednym z największych użytkowników Oracle na świecie. Podobnie SAP”
  • „Nowy model „Bring-your-own-license” dotyczy wszystkich naszych usług PaaS. Nie chodzi tylko o bazę danych, ale także middleware, czy analitykę. Daje to naprawdę znaczne obniżki wydatków”
  • „Nadchodzą wielkie zmiany w umiejętnościach związanych z bazami danych – teraz będzie można koncentrować się bardziej na projektowaniu aplikacji, czy wykonywaniu prac analitycznych, albo tworzeniu korporacyjnych zasad i polityk dotyczących bezpieczeństwa i odzyskiwania danych”