Ożywienie gospodarcze w Europie postępuje

giełda

Miniony tydzień przyniósł wysyp pozytywnych informacji z Europy. We wtorek europejscy decydenci uchwalili pakiet odbudowy gospodarki o łącznej wartości 750 miliardów dolarów. Państwa europejskie pierwszy raz w historii zdecydowały o emisji wspólnego długu, co przez rynki zostało przyjęte pozytywnie. Z kolei w piątek odczyty PMI z głównych europejskich gospodarek pokazały, że na rynku postępuje ożywienie, szczególnie pozytywnie zaskoczyły odczyty z sektora usług, gdzie wyraźnie zostały przebite prognozy analityków. Ten pozytywny obraz zakłócały napięte relacje na linii USA-Chiny, gdzie wzajemne agresywne działania dyplomatyczne wpłynęły na osłabienie sentymentu na rynkach akcji. Ostatecznie rynki akcyjne w Europie i USA zakończyły tydzień niewielkim spadkiem. W Polsce dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz bezrobociu również zaskoczyły pozytywnie. Widać, że sytuacja gospodarcza poprawia się szybciej niż przewidywali ekonomiści, co zwiększa prawdopodobieństwo odbicia gospodarki w kształcie litery V.

W zeszłym tygodniu srebro oraz złoto w środowisku osłabiającego się dolara wzrosły do najwyższych poziomów w tym roku. Srebro wybiło się z ponad 6-letniej konsolidacji z impetem kończąc tydzień powyżej 24$ za uncję. Hossa na metalach szlachetnych rozkręca się i przyspiesza.

W nadchodzącym tygodniu oczy inwestorów będą skupione na posiedzeniu FOMC, które zdecyduje o poziomie stóp procentowych w USA. Inwestorzy z uwagą będą śledzić słowa przewodniczącego FED J. Powella, szukając wskazówek pozwalających przewidzieć dalsze kroki decydentów w walce ze skutkami pandemii COVID-19. W czwartek poznamy wstępne dane PKB za II kw. w USA. Będzie to ważny odczyt, który pokaże skutki zamrażania gospodarki, które miało miejsce w II kwartale. W piątek poznamy wstępny odczyt inflacji CPI w Polsce, po ostatnich zaskoczeniach w górę można spodziewać się utrzymania wzrostu poziomu cen na wysokich poziomach.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.