Plany i nastroje polskich pracodawców w 2011

praca

Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS OBOP już po raz dziesiąty przeprowadził badanie „Plany Pracodawców”, diagnozujące opinie przedsiębiorców w najważniejszych obszarach ich działalności. Wyniki badania wskazują, że wiosennemu ociepleniu temperatury nie towarzyszy ocieplenie nastrojów przedstawicieli firm – nie zwiększy się znacząco poziom zatrudnienia, nie możemy spodziewać się istotnych podwyżek wynagrodzeń, rośnie też grupa pesymistów obawiających się o kondycję gospodarczą nadchodzącego półrocza.

„Prognozy pracodawców na nadchodzące półrocze nie są bardzo dobre. Wyniki te są zbieżne z ostatnimi komunikatami GUS na temat koniunktury w głównych gałęziach gospodarki. Pocieszające jest jednak to, że – jak pokazują dane z naszych badań – faktyczne działania pracodawców wskazują na lepszą kondycję firm, niż wynika to z ich wcześniejszych przewidywań. – komentuje Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad. – Oznacza to, że pracodawcy nie mają wiele przesłanek do deklarowania bieżącej, dobrej kondycji firmy, dlatego są raczej sceptyczni w ocenach. Pomimo doświadczanych trudności, firmy osiągają jednak lepsze wyniki niż zakładane.”- kontynuuje Agnieszka Bulik.

•Rośnie udział respondentów spodziewających się pogorszenia sytuacji gospodarczej

Największy udział badanych – niemal połowa respondentów – zapowiada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy należy spodziewać się stagnacji (47%). Niepokojący wydaje się fakt, że znacznie częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy odnotowany zostanie spadek gospodarczy (20% w lutym 2011 r. vs. 13% w listopadzie 2010 r.).

Równocześnie coraz mniej przedstawicieli badanych instytucji mówi o wzroście gospodarczym (24% w lutym 2011 r. vs. 37% w listopadzie 2010 r.). Tendencję do zmiany postaw odnotowano przede wszystkim wśród małych firm, gdzie 27% prognozuje recesję (w listopadzie 2010 r.: 13%) a tylko 16 – wzrost gospodarczy (w listopadzie 2010 r.: 29%).

„Mało optymistyczne oceny respondentów potwierdzają obserwowane na rynku pogorszenie koniunktury. Sytuacja ta może być częściowo tłumaczona faktem, że przedsiębiorcy odczuwają, utrzymujące się od czasu kryzysu, trudności w utrzymaniu płynności finansowej. Również przyjmowanie nowych pracowników uderza w nich z kolei dużymi kosztami zatrudnienia.” – tłumaczy Agnieszka Bulik.

•Co 4 pracodawca planuje zwiększenie wynagrodzeń. Podwyżki nie będą jednak znaczące i raczej nie przekroczą poziomu 5%

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w większości przedsiębiorstw wynagrodzenia nie uległy zmianie (65%). W 29% badanych przedsiębiorstwach wzrósł ogólny poziom wynagrodzeń, przy czym pensje podwyższane były przede wszystkim w firmach przemysłowych (37%).

Na okres najbliższych 6 miesięcy 2 na 3 przedsiębiorstwa (66%) nadal nie spodziewają się żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń.

Podniesienie pensji brane jest pod uwagę w niemal co czwartym badanym przedsiębiorstwie (23%). Deklaracja ta dotyczy głównie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników (32%).
W przedsiębiorstwach, gdzie planowane jest podwyższenie wynagrodzeń, najczęściej wspomina się o podwyżkach nie przekraczających 5% (73%), w tym 31% przyznaje, że maksymalnie będą one równe poziomowi inflacji.

„Jak wykazało ostatnie badanie Randstad Award, dla pracowników wysokość wynagrodzenia jest w naszym kraju kluczowym czynnikiem podczas decydowania o wyborze pracodawcy. Niska skłonność pracodawców do podwyższenia wynagrodzeń może wpłynąć na rotację na rynku pracy – jest bowiem tajemnicą poliszynela, że łatwiej jest wynegocjować wyższe wynagrodzenie podejmując nowe zatrudnienie, niż podwyżkę pensji u bieżącego pracodawcy.” – zauważa Agnieszka Bulik.

•Plany zwiększenia zatrudnienia bez zmian – niemal 2 na 3 pracodawców nie będzie zatrudniało nowych pracowników

Działania badanych przedsiębiorstw w zakresie poziomu zatrudnienia nie zmieniły się istotnie w stosunku do ostatniego kwartału. W 30% firm w ostatnim półroczu zwiększono zatrudnienie. Zwiększenie liczby etatów miało miejsce przede wszystkim w największych firmach (39%), rzadziej w firmach małych (23%).
W nadchodzącym półroczu zwiększenia zatrudnienia możemy się spodziewać w niemal co czwartej badanej firmie (24%), jest ono częściej planowane jest w największych firmach (38%).
Największa grupa, niemal 2 na 3 respondentów badania deklaruje, że zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie (62%).

•Najczęściej poszukiwani będą pracownicy produkcji oraz sprzedaży

W co piątej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (21%). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (20%).
Jak zaznacza Agnieszka Bulik: „Po zimowych zwolnieniach, pracowników przemysłowych planują zatrudnić przede wszystkim firmy budowlane (48%). Pracownicy sprzedaży będą poszukiwani przede wszystkim przez duże firmy (35%). Największe szanse na znalezienie tego typu pracy będą mieli mieszkańcy regionu centralnego (32%).”