Jak Polacy remontują mieszkania?

0

Lato to dla wielu Polaków czas wykorzystywany na remont mieszkania. Według corocznego badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, jeśli już zabieramy się za renowację bądź wykończenie mieszkania, podchodzimy do tematu kompleksowo. Najczęściej remontujemy duże powierzchnie – od 41 m2 w górę oraz wiele pomieszczeń – najczęściej 4 i więcej. Wyniki badania pokazują, że najważniejsze trendy związane z remontami są wśród nas mocno utrwalone.

Planowanie to podstawa

Remont mieszkania wymaga sporządzenia dokładnego biznesplanu i harmonogramu. Pozwoli to przede wszystkim na oszacowanie kosztów, które należy ponieść oraz zminimalizowanie niewygody związanej z prowadzonymi pracami. Oczywiście należy liczyć się z tym, że nawet najbardziej dopracowany plan napotka na trudności w realizacji. Fachowcy zwracają uwagę, że tak naprawdę ostateczne koszty remontu można poznać dopiero po jego zakończeniu. – Nie oznacza to oczywiście, że każdy remont musi się zakończyć nadprogramowymi wydatkami. Dobry kosztorys zawiera bowiem także rezerwę na nieprzewidziane sytuacje – przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Remonty częstsze niż prace wykończeniowe

Rodzaj zlecanych pracZ analizy Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym poszukujących usług z ich wykonawcami, wynika, że zdecydowanie częściej poszukiwani są fachowcy do remontów mieszkań używanych niż do prowadzenia prac wykończeniowych.

Oczywiście fakt ten nietrudno wyjaśnić – starsze mieszkania co kilka lat wymagają renowacji, zaś nowo oddane do użytku mieszkanie wykańczamy tylko raz. Przykładowo, według danych GUS, w 2016 roku deweloperzy do użytku oddali ponad 163 tysiące mieszkań (o niespełna 17 tysięcy więcej niż w roku 2015), a już w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku do właścicieli trafiło prawie 64 tysiące nowych mieszkań. – Ponad jedna piąta, czyli około 36 tysięcy wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w 2016 roku, przypada na województwo mazowieckie. Z kolei największy przyrost, porównując z rokiem poprzednim, miał miejsce w woj. zachodniopomorskim, gdzie w 2016 oddano aż o jedną trzecią mieszkań więcej niż w poprzednim roku – komentuje Andrzej Kuczara z firmy Home Consulting.

Czytaj również:  Poprawa nastrojów wśród małopolskich przedsiębiorców – a nowosądeccy przedsiębiorcy są największymi optymistami w kraju

Jeśli remont, to duży

Łączna powierzchnia remontowanych pomieszczeńUczestnicy badania Oferteo.pl najczęściej decydowali się na remont dużych powierzchni. Ankietowani wskazywali, że najchętniej remontują powierzchnię większą niż 40 m2 – zadeklarowało tak łącznie 73% z nich, przy czym aż 27% zamierzało wyremontować powierzchnię większą niż 80 m2.

Warto zauważyć, że tylko 1% badanych chciał remontować powierzchnię do 10 m2, czyli np. łazienkę, przedpokój, niewielki pokój lub kuchnię.

Liczba remontowanych pomieszczeńZ dużym metrażem remontowanego mieszkania idzie w parze liczba remontowanych pomieszczeń. Uczestnicy badania Oferteo.pl najczęściej wskazywali, że chcą realizować prace w 4 i więcej pomieszczeniach (65% wskazań). Tylko 5% zapytań dotyczyło remontu jednego pomieszczenia.

Najczęściej chcemy remontować pokoje

Remontowane pomieszczeniaPodobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, to pokój był pomieszczeniem, które najczęściej wymaga remontu. Nieco rzadziej wskazywany był przedpokój oraz kuchnia i łazienka.