Polska niekwestionowanym liderem regionu pod względem wolumenu powierzchni magazynowej

Beata Hryniewska
Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE

Polska pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem istniejącej powierzchni magazynowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze zasoby całkowitej powierzchni przemysłowo-logistycznej przekroczyły w pierwszym kwartale bieżącego roku 16 mln mkw. – podają eksperci CBRE w najnowszym raporcie „Poland Market Outlook 2019”. Oznacza to aż 17% wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim.

Dobre wieści na start

Rok 2019 rozpoczął się na rynku przemysłowo-logistycznym bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to by miało się to zmienić. Mimo oddawanych do użytku setek tysięcy mkw. co kwartał, powierzchnia magazynowa w budowie utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Największym regionem pozostaje Warszawa i jej okolice, które łącznie stanowią około 25% całkowitej podaży krajowej, czyli niemal 4 mln mkw. W budowie pozostaje 2,14 mln mkw., z czego najwięcej nowej powierzchni, bo aż 570 tys. m kw., powstaje w regionie Górnego Śląska.

Beata Hryniewska
Beata Hryniewska

-– Polski rynek magazynowy przeżywa większe niż kiedykolwiek zainteresowanie ze strony inwestorów. W samym ubiegłym roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych w kraju był wyższy niż np. w Czechach, Belgii, Włoszech, Hiszpanii czy Szwecji. Co więcej, biorąc pod uwagę dwukrotny wzrost wolumenu w 2018 r., wiele wskazuje na to, że wysoki poziom inwestycji w tym sektorze utrzyma się także w 2019 r. – mówi Beata Hryniewska, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

Nowe umowy i projekty build-to-suit

Wedle raportu CBRE „Poland Market Outlook 2019”, przy rosnącej w szybkim tempie podaży, wskaźnik pustostanów utrzymał się na koniec pierwszego kwartału 2019 r. na stosunkowo niskim poziomie średnio 5,5%. Natomiast odnotowany popyt na powierzchnie magazynowe wyniósł prawie 990 tys. mkw. i pozostał wysoki, jednak okazał się o 22% niższy niż w tym samym rekordowym okresie w roku poprzednim. Prym wiodły nowe umowy i projekty build-to-suit, stanowiąc w sumie około 63% całkowitego popytu. Eksperci CBRE przewidują, że w najbliższych miesiącach duże zainteresowanie powierzchniami przemysłowo-logistycznymi będzie się utrzymywać. Zmieniające się nawyki konsumenckie Polaków i coraz większe przekonanie do zakupów e-commerce i omnicommerce pozwala przypuszczać, że sektor powierzchni magazynowych, a wraz z nim rynek usług logistycznych będzie nadal rozwijać się w szybkim tempie.

W poszukiwaniu alternatywnych lokalizacji

Ze względu na zauważalne obecnie powolne nasycanie się większych regionów magazynowych, jak np. Warszawy, Poznania lub Polski Centralnej, najemcy poszukują alternatywnych lokalizacji, gdzie nadal dostępna jest siła robocza. Przy spadającej wciąż stopie bezrobocia w Polsce (5,9% na koniec marca 2019 r.), jest to jeden z kluczowych czynników przy decyzji o ulokowaniu centrum dystrybucyjnego lub zakładu produkcyjnego.