Polwax: rynek świecarski ma się całkiem nieźle

Polwax i Haveno świeczki

Według najnowszego raportu Technavio Global scented candles market 2020–2024 wartość światowego rynku świec zapachowych wyniosła w 2019 r. 5,40 mld dolarów, a do 2024 r. ma wzrosnąć do 7,22 mld dolarów. Analiza zakłada więc coroczny blisko 6-procentowy wzrost sprzedaży tych produktów w najbliższych latach. To oznacza, że wzrośnie również popyt na parafiny i pozostałe specyfiki używane do produkcji świec.

– Kilka lat temu europejski rynek producentów świec znalazł się w bardzo trudnym położeniu ze względu na masowy import tanich świec z Azji. Produkty te były zdecydowanie gorsze jakościowo, istniało także sporo wątpliwości co do parametrów surowców, z których zostały wykonane. Oczywiście dobre i markowe artykuły nadal miały swoich nabywców. Problem polegał jednak na tym, że konsument, który raz czy drugi kupił wadliwy produkt, często nie dawał europejskim producentom szansy na udowodnienie, że na rynku są także dobre wyroby – podkreśla Roman Otto.

W efekcie w 2018 r. według danych międzynarodowej agencji badań rynkowych i konsumenckich Statista obywatele Unii Europejskiej zużyli średnio 1,44 kg świec na osobę. Dane te obejmują świece wyprodukowane zarówno w UE, jak i poza nią. Tak czy inaczej, w porównaniu z rokiem 2017 sprzedaż spadła z poziomu 790 tys. t do 738 tys. t.