Ponad połowa Polaków woli być kierowcą niż pasażerem

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Potrafią rozpoznać kondycję kierowcy, już niebawem same poinformują warsztat o usterce, a służby o wypadku

– Polacy wolą prowadzić auto niż podróżować na miejscu pasażera – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki wynajmu samochodów Avis. 51% ankietowanych z naszego kraju stwierdziło, że w trakcie wyjazdu lubi zasiąść za kierownicą.

Wyniki ankiety z Polski to część rezultatów większego badania, przeprowadzonego przez agencję Sapio w 14 europejskich krajach*.

Miejsce za kierownicą najpopularniejsze

Fotel kierowcy okazał się najbardziej popularny wśród ankietowanych. – Prowadzenie samochodu to dla wielu Polaków przyjemność sama w sobie. Ważna jest również elastyczność, możliwość doboru auta, jakiego potrzebują w danej chwili. Inny pojazd sprawdzi się np. podczas przejażdżki po mieście, a jeszcze inny w trakcie weekendowego wypadu za miasto – stwierdził Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group w Europie Środkowej.

Na drugim miejscu znalazł się przedni fotel pasażera. Jako swoje ulubione miejsce w aucie wskazało je 38% ankietowanych. Nic dziwnego. W końcu to najlepsze miejsce w samochodzie, aby podziwiać widoki za oknem, wybierać muzykę, umilającą jazdę i rozmawiać z kierowcą. Jeszcze łatwiej cieszyć się krajobrazami, podróżując wyższym autem np. typu SUV.

Pozostała część ankietowanych, czyli 11% stwierdziła, że najbardziej lubi podróżować na tylnej kanapie samochodu.

Najchętniej podróżujemy z drugą połówką

Oprócz wyboru miejsca i roli w samochodzie, ankietowanych spytano również o najlepszego towarzysza podróży samochodem. Dla większości, bo aż 59% badanych jest nim druga połówka – partner, mąż, żona, dziewczyna albo chłopak.

*Badanie przeprowadzone przez agencję Sapio na próbie 14 tysięcy osób (w tym 1000 w Polsce) m.in. w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Hiszpania.