Prywatne firmy medyczne w Polsce inwestują w szpitale i opiekę nad seniorami

medical-563427_1280

W ciągu ostatnich kilku lat prywatne firmy medyczne w Polsce zaczęły rozwijać inne, oprócz przychodni wielospecjalistycznych, segmenty działalności. Trend ten był widoczny zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”. Niezależnie od tego, wciąż kontynuowana była budowa bazy przychodni, zarówno poprzez rozwój organiczny, jaki przejęcia.

Segment szpitalny na celowniku

Chociaż budowa zaplecza lecznictwa zamkniętego przez prywatne firmy medyczne rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu, wiele z nich ma swoich strukturach już po kilka placówek szpitalnych. W ciągu ostatniego roku największych inwestycji w tym zakresie dokonała Grupa Scanmed Multimedis, która zainwestowała w wyspecjalizowane placówki szpitalne: sieć klinik kardiologicznych Allenort, szpital okulistyczny Weiss Klinik, klinikę schorzeń i urazów narządu ruchu Sport Klinika oraz specjalizujący się w gastroenterologii jednego dnia Gastromed.

W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych inwestycji prywatnych podmiotów w tym segmencie, zwłaszcza w kontekście planowanych prywatyzacji szpitali publicznych. Grupa LUX MED chce przejmować szpitale w dużych miastach, gdzie posiada już przychodnie. Ambitne plany ma fundusz private equity Penta, właściciel EMC Instytutu Medycznego, który planuje przejąć nawet 10-15 szpitali o przychodach minimum 25 mln zł każdy i włączyć je do sieci EMC.

Opieka długoterminowa obiecującym segmentem

Chociaż segment opieki nad osobami starszymi w Polsce jest problematyczny ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych i niskie finansowanie z NFZ, ostatnio jest on popularnym kierunkiem inwestycyjnym prywatnych firm medycznych. W ocenie PMR jest to niezwykle atrakcyjny segment rynku, ze względu na starzenie się społeczeństwa i wydłużanie się oczekiwanej długości życia. Ponadto, zmienia się nastawienie społeczne wobec geriatrii i placówek opieki długoterminowej. Polacy mają coraz mniej oporów wobec oddawania bliskich do takich domów, a pokolenie obecnych czterdziesto-pięćdziesięciolatków, często jest lepiej sytuowane finansowo, niż ich rodzice. Również osoby przebywające na emigracji za granicą mogą być skłonne do opłacania w Polsce opieki nad swoimi rodzicami. Dlatego też w ocenie PMR sytuacja w Polsce będzie podążać w kierunku tej obserwowanej w krajach Europy Zachodniej, gdzie przeciętny odsetek seniorów mieszkających w domach opieki wynosi ponad 7%.

Polskie domy opieki długoterminowej zyskują również popularność wśród mieszkańców innych krajów. Dlatego też przykładowo Enel-Med, chce budować sieć takich placówek wzdłuż zachodniej granicy, z nastawieniem na pacjentów z Niemiec. Plany rozwoju w tym segmencie mają również między innymi PCZ, Grupa LUX MED i Medicover.

Nowi gracze w segmencie

Miniony rok stał również pod znakiem pojawiania się w segmencie prywatnej opieki zdrowotnej nowych firm. Przykładowo, producent farmaceutyczny Hasco-Lek zakupił Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej. Dystrybutor farmaceutyczny Neuca buduje własną sieć przychodni, która liczy już kilkanaście placówek.

Ponad 80 mln zł zainwestowała w 2014 r. w przejęcia w firm w segmencie grupa ubezpieczeniowa PZU. Zgodnie z ogłoszoną na początku roku strategią PZU 3.0. opieka zdrowotna ma być trzecim, obok sprzedaży ubezpieczeń i zarządzania majątkiem klientów, filarem PZU Życie. Firma planuje oferować kompleksowe usługi w tej dziedzinie, z uwzględnieniem profilaktyki, opieki ambulatoryjnej, opieki szpitalnej, rehabilitacji i opieki długoterminowej.