Rośnie popularność mieszkań wykończonych „pod klucz”

0
glownekonf_333441837_xht_580_small

Z danych sprzedażowych firmy ATAL wynika, że systematycznie zwiększa się zainteresowanie możliwością zakupu mieszkania wykończonego „pod klucz”. W I kwartale br. z takiej oferty skorzystało 49% osób podpisujących umowę, w porównaniu do średniej w całym 2014 roku na poziomie 46%. Dane opierają się na analizie wyników sprzedaży ponad 1400 mieszkań.

Klienci coraz częściej wybierają też bardziej ekskluzywny standard wykończenia wnętrz. Na podstawie danych ATAL, w I kwartale br. z wariantu podwyższonego skorzystało już 24% klientów, czyli o 3 p.p. więcej niż w 2014 r., a z ekskluzywnego 23% klientów (wzrost także o 3 p.p.). Zmniejsza się natomiast udział podstawowego standardu, na który w tym roku zdecydowało się 53% nabywców (w 2014 r. było to 59% klientów).

„Widzimy rosnące zainteresowanie klientów zakupem gotowych mieszkań. Chcą szybko wprowadzić się do odebranego lokalu bez konieczności nadmiernego angażowania się w jego wykończenie. Możliwość zlecenia deweloperowi takiej usługi, coraz częściej staje się podstawowym warunkiem, od spełnienia którego klienci decydują się na zakup mieszkania. Z wykończenia pod klucz korzystają osoby inwestujące nie tylko w mieszkania pod wynajem, ale także kupujące nieruchomość na własne potrzeby” – powiedziała Ewelina Juroszek, Dyrektor ds. sprzedaży w ATAL S.A.

Z obserwacji prowadzonych przez ATAL w całej Polsce wynika, że najczęściej programem wykończenia wnętrz zainteresowani są klienci na rynku łódzkim. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zdecydowało się na niego ponad 60% nabywców, w porównaniu do blisko 56% w całym 2014 r.

Na drugim miejscu pod tym względem jest rynek wrocławski ze średnią w I kwartale br. na poziomie blisko 58% (49% w 2014 roku). Na rynku krakowskim udział mieszkań wykończonych „pod klucz” w ogólnej sprzedaży wyniósł 45% (47% w 2014 roku). Na rynku katowickim w I kwartale br. z programu skorzystało nieco ponad 42% (48% w całym 2014 roku), a w Warszawie nieco ponad 41% (31% w 2014 roku).

„Skorzystanie z usług dewelopera w zakresie wykończenia mieszkania „pod klucz” niesie ze sobą szereg korzyści i jest rozwiązaniem optymalnym, pomiędzy samodzielną realizacją, a skorzystaniem z usług architekta wnętrz. Wykończenie „pod klucz” daje przede wszystkim możliwość natychmiastowego wprowadzenia się do mieszkania tuż po jego odbiorze. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu i możliwość uniknięcia stresu związanego z nadzorem nad ekipą budowlaną. Dodatkowo klienci uzyskują gwarancję jakości, profesjonalne wykończenie mieszkania, fachowe doradztwo stylistyczne i szeroki wybór materiałów wykończeniowych. Istotne są również wymierne oszczędności, gdyż wykończenie „pod klucz” w większości wypadków jest tańszą opcją w porównaniu z zakupem mieszkania w standardzie deweloperskim i następnie zatrudnieniem własnej ekipy odpowiedzialnej za urządzenie mieszkania. Wynika to z faktu, że deweloperzy mają możliwość uzyskania preferencyjnych cen materiałów i zatrudniają własnych pracowników” – dodała Ewelina Juroszek.

Analizując rynek pod kątem wybieranej przez klientów wersji wykończenia mieszkań, według danych sprzedażowych ATAL, w I kwartale br. najczęściej na wykończenie podstawowe decydowali się klienci na rynku warszawskim, gdzie wybrało je ponad 71% nabywców, a najmniej na rynku krakowskim (46%). Jednocześnie nabywcy z Krakowa najczęściej zamawiali ofertę najbardziej ekskluzywną (27%). Takim rozwiązaniem najmniej zainteresowani byli z kolei klienci w stolicy. Oferta w standardzie podwyższonym zainteresowała głównie osoby na rynku krakowskim oraz łódzkim (w obu przypadkach po 27%).

Najbardziej luksusowe opcje wykończenia klienci preferują głównie w prestiżowych inwestycjach. Dla przykładu w ekskluzywnym projekcie firmy ATAL – Nadwiślańska 11 Apartamenty – powstającym w samym sercu Krakowa nieopodal Bulwarów Wiślanych, blisko co drugi klient korzystający z systemu wykończenia „pod klucz” zamówił standard VIP. Podobnie w warszawskiej inwestycji ATAL Marina, charakteryzującej się bardzo oryginalną architekturą oraz lokalizacją w pobliżu Kanału Żerańskiego, również blisko połowa osób wybrała najbardziej bogaty standard wykończenia.

Natomiast w inwestycjach w segmencie popularnym dominuje podstawowy wariant wykończenia. Na łódzkim osiedlu Nowe Polesie oferującym mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie, standardowe rozwiązanie „pod klucz” zleciło blisko 70% lokatorów korzystających z programu ATAL Design. Także w kompleksie mieszkaniowym Francuska Park w Katowicach klienci preferują wykończenie podstawowe oraz w podwyższonym standardzie.