Rozwój najnowszych technologii w chirurgii okulistycznej priorytetem dla firmy Alcon. Spółka na badania wydaje ok. 1 mld dolarów rocznie

0

CEO Magazyn Polska

W tym roku Alcon planuje wprowadzić na polski rynek nowe rodzaje soczewek kontaktowych. Produkty tworzone są z myślą zarówno o klientach indywidualnych, jak i chirurgach oraz okulistach. Jak podkreśla dyrektor generalny w Alcon Polska Robert Bitner, spółka obecnie koncentruje się na rozwoju najnowszych technologii, a nie na zwiększaniu rynkowych udziałów. Łączne wydatki, które ponosi Alcon na obszar badawczo-rozwojowy, szacowane są na miliard dolarów rocznie.

– Alcon jest firmą, która w Polsce już bardzo mocno okrzepła. Działamy już 25 lat. Można powiedzieć, że już się rozwinęliśmy – zatrudniamy około 150 osób, a nasze plany na przyszłość dotyczą bardziej wprowadzania najnowszych technologii niż rozwoju samej firmy – mówi agencji informacyjnej Newseria Robert Bitner, dyrektor firmy Alcon Polska.

Robert Bitner dodaje, że spółka tylko na same badania i rozwój wydaje około miliarda dolarów rocznie. Duża część środków przeznaczana jest na prace związane z chirurgią okulistyczną, czyli np. soczewkami wewnątrzgałkowymi, które wszczepiane są do oczu pacjentów. Bitner zaznacza, że sporo wydatków pochłaniają także badania nad rozwiązaniami, które mają ułatwić pracę chirurgom.

– Naszym celem jest, aby wszczep był jak najbardziej przewidywalny, precyzyjny i bezpieczny. Do tego służą różne urządzenia, które dostarczamy do szpitali. Zapewniają one pacjentowi pełne bezpieczeństwo zabiegu. Chodzi też o to, aby zabieg trwał możliwie krótko i miał przewidywalny efekt – tłumaczy Robert Bitner.

Dyrektor generalny w Alcon Polska podkreśla, że istotną pozycję w strukturze kosztów firmy stanowią również wydatki na rozwój leków okulistycznych oraz realizacja projektów związanych z nowymi rodzajami soczewek kontaktowych.

– Obecnie naszym największym projektem jest wspólny projekt z firmą Google. Ma on doprowadzić do powstania soczewki, która będzie samoakomodująca. Oznacza to, że poprzez wmontowane układy elektroniczne soczewka będzie reagować na to, w które miejsce patrzymy i na tej podstawie będzie zmieniać wartość ogniskowej – wyjaśnia dyrektor Alcon Polska.

Czytaj również:  Obiekty handlowe odwiedzane są najczęściej w czwartki, piątki i poniedziałki

Spółka zapowiada także, że w tym roku na polskim rynku pojawią się rozwiązania związane z chirurgią zaćmy. Pierwszą nowością będzie tzw. soczewka multifokalna, która po wszczepieniu pozwoli pacjentowi widzieć na wszystkie odległości. Dzięki temu taka osoba niezależnie od wieku nie będzie już musiała nosić okularów.

– Drugą soczewką, którą w tej chwili będziemy mocno promować, jest soczewka Ultra Sert. Charakteryzuje się tym, że jest umocowana w tzw. iniektorze, który pozwala na bezpieczne wprowadzenie soczewki do oka pacjenta. To rozwiązanie ułatwi chirurgom przeprowadzenie zabiegu w bardzo bezpieczny sposób – tłumaczy.

Założona w 1945 w Stanach Zjednoczonych firma Alcon obecnie jest jedną ze spółek należących do szwajcarskiej korporacji Novartis. Według danych za 2014 rok wielkość sprzedaży Alconu wyniosła ponad 10,8 mld dolarów, co stanowiło blisko 19 proc. łącznych przychodów, które wypracowała cała grupa.