Ruszyła rejestracja do tegorocznej edycji „Technology Fast 50”

Magdalena Burnat-Mikosz, Deloitte
Magdalena Burnat-Mikosz (Deloitte)

– Ruszyła rejestracja do tegorocznej edycji „Technology Fast 50”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Promujący innowacyjność program, do którego mogą się zgłaszać zarówno firmy o ugruntowanej pozycji na rynku jak i te, które rozpoczęły działalność gospodarczą stosunkowo niedawno, od siedemnastu lat organizuje firma doradcza Deloitte. Tegoroczną nowością jest nagroda dla najbardziej przełomowej innowacji, która zostanie przyznana spółce, której produkty lub usługi mają potencjał, by zrewolucjonizować rynek. Wyboru dokona Deloitte wraz z tegorocznymi partnerami rankingu. Termin rejestracji upływa 15 sierpnia. Wyniki Technology Fast 50 zostaną ogłoszone w październiku 2016 roku.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne w regionie Europy Środkowej. Program ponadto daje szansę na promocję młodych, niezależnych i dynamicznych spółek. „Obiektywizm Technology Fast 50, w którym jedynym kryterium są przychody spółek, sprawia, że ranking ten cieszy się najwyższym uznaniem w świecie technologii i biznesu. Firmy, które się do niego zgłaszają, odnoszą duże sukcesy na rynku, na którym działają i to nie tylko w regionie, ale także na świecie. Udział w zestawieniu pomaga im w znalezieniu partnerów i inwestorów, dzięki którym mogą się dynamicznie rozwijać” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider programu Fast 50 w Europie Środkowej oraz Zespołów Innovation Consulting, R&D and Government Incentives
w Deloitte Polska.

W tym roku oprócz głównego zestawienia po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć duży wpływ na rynek. Oprócz tego dla tegorocznych zwycięzców rankingu Technology Fast 50 firma Deloitte przygotowuje cykl warsztatów z Partnerami rankingu, którymi w tym roku są prawdziwi liderzy rynkowi. Dodatkowo, Deloitte zapowiada zorganizowanie serii wydarzeń umożliwiających budowanie relacji oraz wymianę informacji pomiędzy firmami z rankingu i Partnerami programu przez cały rok.

Obszary działalności spółek, które w tym roku Deloitte zaprasza do rankingu to nie tylko szeroko rozumiane technologie informacyjno-komunikacyjne, lecz także bio- i nanotechnologie, technologie medyczne, branże „czystej technologii” i energia. Wynika to, jak wskazuje firma, przede wszystkim ze zmian globalnych w podejściu do nowych technologii oraz coraz liczniejszych branż, które zaczynają budować swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o innowacje. Ponadto Deloitte wskazuje, że ważnym wyróżnikiem innowacji jest duża niepewność oraz istotne ryzyko ponoszone przez firmy przy rozwijaniu produktów i usług, na które przy rosnącej konkurencji coraz częściej muszą decydować się spółki z branż traktowanych dotąd jako mniej innowacyjne.

„Technology Fast 50” to część „Technology Fast 500 EMEA”. Od roku 2015 program łączy się także z rankingiem globalnym. To sprawia, że ranking obejmuje swoim wpływem nie tylko Polskę i Europę Środkową, lecz także region Bliskiego Wschodu i Afryki, na koniec stając się częścią zestawienia światowego. Środkowoeuropejski ranking zostanie ogłoszony w październiku tego roku, a globalne wyniki programu w połowie listopada. Wtedy to zostanie zeprezentowany ranking Global Technology Fast 100, w którym znajdą się firmy z całego świata. Także w przypadku tego zestawienia decydujące będzie kryterium przychodowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie w głównej kategorii „Technology Fast 50” musi spełniać następujące kryteria:

  • w każdym okresie rocznym (pomiędzy 2012 a 2015) osiągać przychody nie mniejsze niż 50 tys. euro;
  • mieć siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej;
  • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie, nauki przyrodnicze;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Do kategorii „Wschodzące Gwiazdy” należą stosunkowo „młode” firmy z ogromnym potencjałem, które nie spełniają warunku prowadzenia działalności przez okres co najmniej czterech lat, określonego dla kategorii głównej. Aby móc uczestniczyć w programie firma musi działać na rynku jednak nie krócej niż trzy lata, a także osiągać przychody powyżej 30 tys. euro w każdym rozpatrywanym roku (2013 – 2015).

W kategorii „Wielka Piątka” uwzględnia się duże, szybko rozwijające się spółki, które na przestrzeni ostatnich czterech lat zanotowały wyjątkowo wysoki wzrost przychodów. Spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2015), który musi przekraczać 25 mln euro.

W ubiegłym roku do rankingu zgłosiło się aż 190 spółek z 13 krajów Europy Środkowej. Jak co roku w „Technology Fast 50” dominują polskie firmy. W 2015 roku było ich 19. Aż 12 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 7 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”.

Doskonałe drugie miejsce należało do polskiej firmy Sky Cash Poland z Warszawy, zajmującej się płatnościami mobilnymi. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru oraz Traffic Trends. Zwycięzcą ubiegłorocznego rankingu Deloitte Technology Fast 50 zajmująca się oprogramowaniem czeska spółka Simplity. Według laureatów konkursu z ubiegłych lat ranking to przede wszystkim znakomite narzędzie do poszukiwania zarówno partnerów jak i inwestorów.

Średni wzrost przychodów zwycięzców rankingu „Technology Fast 50” w 2014 roku wyniósł 560 proc.

Informacje o rejestracji w trybie online i kryteriach kwalifikacji można znaleźć na regionalnej stronie programu „Technology Fast 50” pod adresem www.deloitte.com/fast50ce.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Głównego Urzędu Patentowego.