SatRevolution wybuduje fabrykę nanosatelitów w Australii

Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRev
Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRev

SatRevolution, czołowy polski podmiot z sektora kosmicznego, dostarczy nowoczesną platformę satelitarną CubeSat 6U oraz będzie odpowiadać za jej obsługę dla Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej (Australian Space Manufacturing Network, ASMN). W ramach realizacji programu o wartości 157 mln USD spółka planuję budowę fabryki nanosatelitów w Australii. Projekt zyskał finansowanie australijskiego rządu w wysokości 52 mln USD.

Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej (ASMN) to inicjatywa australijskiej firmy Gilmour Space Technologies, która przy wsparciu funduszy VC, rządu australijskiego i innych podmiotów, planuje zrealizować projekt o wartości 157 mln USD, w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative – Collaboration (MMI-C). Inicjatywa ta ma na celu utworzenie trzech nowych obiektów na potrzeby rozwoju australijskiego sektora kosmicznego:

  • wspólnego ośrodka testowego i produkcyjnego, umożliwiającego członkom przyspieszyć proces badawczo – rozwojowy przy niższych kosztach,
  • zaawansowanej fabryki rakiet i satelitów, który zarządzany będzie przez Gilmour Space,
  • orbitalny port kosmiczny w Abbot Point w północnej części Queensland, dzięki któremu będzie możliwe wysłanie obiektów w przestrzeń kosmiczną

Całkowita wartość programu MMI-C opiewa na kwotę 1,3 mld USD.

SatRevolution, które zostało jednym z partnerów inicjatywy MMI-C, dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U oraz zintegruje ją z napędem przygotowanym specjalnie do projektu przez Neumann Space. W kolejnym kroku polska firma ma poprowadzić misję kosmiczną i przyjąć rolę operatora powstałego satelity.

– Bardzo cieszymy się z nawiązanej współpracy w ramach programu oraz uzyskania rządowego finansowania dla projektu. Ta współpraca otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, zarówno na rynku australijskim, jak i stanowi punkt odniesienia w naszej globalnej ekspansji. Prace przygotowawcze do projektu rozpoczną się już wkrótce, a jego realizacja planowana jest na trzeci kwartał 2022 roku.  – komentuje Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRevolution.

Celem ASMN jest stworzenie wiodącego na świecie ośrodka produkcji i współpracy, który połączy możliwości ponad 30 partnerów w celu dostarczenia najnowocześniejszych rakiet nośnych i technologii dla małych satelitów. Wśród firm zaangażowanych w przedsięwzięcie tylko dwie są spoza Australii, w tym właśnie SatRevolution. To niewątpliwie wielkie osiągnięcie dla polskiej spółki i docenienie jej rozwiązań na globalnym rynku kosmicznym.