Sektor usług dla biznesu zajmuje już 2 miliony metrów kwadratowych biur

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Z analiz firmy doradczej JLL wynika, że sektor usług dla biznesu w Polsce zajmuje już ok. 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Liczba ta systematycznie rośnie wraz z rozwojem firm z branży, pozyskujących nowe projekty i zatrudniających kolejnych pracowników.

Z danych ABSL wynika, że w centrach usług dla biznesu w Polsce pracuje 212 000 osób, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 300 000 w 2020 r. Oznacza to, że branża będzie potrzebować kolejnych metrów kwadratowych biur.

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL, informuje: „Z naszych ogólnych szacunków wynika, że sektor usług dla biznesu w Polsce może potrzebować rocznie ok. 250 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Jest to efektem rozwoju branży i systematycznego wzrostu zatrudnienia”.

Wzrost zajmowanej powierzchni może mieć też związek z nowym podejściem pracodawców do oferowanej pracownikom przestrzeni w biurze i coraz większą popularnością rozwiązań z zakresu planowania środowiska pracy.

Karol Patynowski, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL
Karol Patynowski, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL

„Większa liczba sal do spotkań, pracy projektowej, kreatywnej i cichej czy przestrzenie do integracji to coraz popularniejsze rozwiązania w biurach. Mogą one wpływać na wzrost metrażu wynajmowanego przez centra usług dla biznesu, dla których dobrze zaprojektowane, atrakcyjnie urządzone i komfortowe biuro stanowi coraz większy atut w procesie pozyskiwania nowych pracowników i zatrzymywania w firmie najlepszych specjalistów. Biuro stało się jednym z narzędzi do zarządzania zasobami ludzkimi”, wyjaśnia Karol Patynowski, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL.

Z badań przeprowadzonych przez JLL i Skanska wśród pracowników sektora usług biznesowych wynika, że dla aż 65% ankietowanych nowocześnie zaprojektowane, obszerne biuro sprzyjające produktywnej pracy może przekonać do wybrania pracodawcy, który oferuje takie rozwiązanie. W czasach dużej konkurencji o najlepszych pracowników biuro może więc stać się narzędziem dodatkowo pomagającym w rekrutacji.

Sektor usług dla biznesu od lat jest kluczowym najemcą biurowców, szczególnie poza Warszawą. Udział firm z tej branży w wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie wynosi 67%, w Łodzi – 52%, we Wrocławiu – 51%, w Rzeszowie – 37%, a w Katowicach – 35%[1]. Dla porównania, w Warszawie na centra usług dla biznesu przypada 9% zajętej powierzchni biurowej.

[1] Dane za I kw. 2016 r.