Sezonowe wyprzedaże – jak łamane są prawa klientów

uokik – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Czy kupując na wyprzedażach mamy mniejsze prawa jako konsumenci? Nie – mówią przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdź, o czym warto pamiętać robiąc zakupy.

Najważniejsze to nie dać się oszukać – mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. „[…] Trzeba zwracać uwagę na cenę towaru. Często jest zawyżana, by w dzień wyprzedaży atrakcyjnie ją zaniżyć”. Zakup danej rzeczy przestaje być super okazją.

Wszystko minus 70%. Jednak przy kasie okazuje się, że towar przeceniony jest tylko o 30%. To wprowadzenie klienta w błąd. W takim przypadku konsument ma prawo domagać się obniżenia ceny – dodaje ekspert. Takie przypadki należy zgłaszać do inspekcji handlowej, gdyż jest to łamanie prawa.

Towar z wyprzedaży nie podlega reklamacji – ta praktyka również nie jest zgodna z prawem. Mamy na to dwa lata od czasu zakupu. Co innego, gdy chodzi o zwrot towaru. „[…] Sprzedawca może przyjąć zwrot zakupionego produktu, ale nie musi. Warto dopytać się o to podczas zakupów” – radzi Małgorzata Cieloch.

Wyprzedaż sezonowa to z pewnością okazja do zrobienia tańszych zakupów. Najważniejsze jednak, by w ich szale, nie tracić głowy.CEO Magazyn Polska