Skutki koronawirusa w USA są coraz bardziej widoczne

eksport koronawirus

Podobnie jak w ostatnich tygodniach, głównym tematem na rynkach finansowych pozostaje wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Podczas gdy sytuacja w Europie zaczyna się uspokajać, a rządy i UE planują pobudzić europejską gospodarkę do ponownego wzrostu, w USA sytuacja ciągle się pogarsza. Według wyników raportu ADP w kwietniu br. ubyło ponad 20 milionów miejsc pracy w sektorze prywatnym. Istnieje ryzyko, że w nadchodzących miesiącach amerykańskie bezrobocie wyniesie około 15%. Ze względu na wysokie zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych, kraj ten może stanąć w obliczu poważnych problemów społecznych.

Natomiast w Europie spadki w przemyśle i sprzedaży detalicznej wynoszą około 10%. W Niemczech produkcja przemysłowa spadła w marcu o 9,2% w zestawieniu miesiąc do miesiąca. W Polsce o przyszłym rozwoju zadecyduje nie tylko dalszy przebieg sytuacji związanej z koronawirusem, ale także decyzje polskiego rządu i banku centralnego. NBP zobowiązał się już do wsparcia gospodarki poprzez obniżanie stóp procentowych i wprowadzanie luzowania ilościowego. Z drugiej strony, przyszły rozwój sytuacji politycznej jest bardzo niepewny ze względu na wybory, które z powodu koronawirusa zostały przełożone na bliżej nieokreślony termin. Kwestia głosowania może na dłuższą metę mieć bardzo duży wpływ na rozwój gospodarczy i polityczny w Polsce.

Złoty skorygował niektóre straty z poprzednich tygodni. Pod koniec tygodnia kurs wahał się w okolicy 4,56 PLN / EUR. Eurodolar spadł w tym tygodniu do 1,078 USD/EUR.

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Roksany Cichej, analityczki AKCENTY