Słabe dane z Europy szkodzą Polsce

0

Produkcja przemysłowa w strefie euro dalej spada. Prognozy Komisji Europejskiej zostały obniżone o 0,2% do 3,5%. Indie obniżają stopy procentowe.

Produkcja przemysłowa w Europie

Od rana poznajemy odczyty na temat produkcji przemysłowej z ważnych gospodarek europejskich. Niemiecka spada o 3,9% w skali roku. węgierska rośnie o 5,7%, z kolei hiszpańska spada o 6,2%. Dane te pokazują słabość państw strefy euro. To właśnie dlatego w ciągu ostatniego tygodnia widzimy stabilny zjazd w dół euro względem dolara. Nie można mówić o załamaniu, ale codziennie euro traci stabilnie około ćwierć centa. Proporcjonalnie to tak, jakby złotówka traciła do euro dziennie po 1 grosz.

Gorsze perspektywy dla Polski

Słabe dane z Unii Europejskiej nie są bez wpływu na jej głównych partnerów handlowych. Z tego między innymi powodu prognoza wzrostu PKB na 2019 dla naszego kraju spadła z 3,7% na 3,5%. Biorąc pod uwagę, że obecnie strefa euro rozwija się tylko trochę powyżej jednego procenta takie tempo wzrostu i tak jest dobrym wynikiem. Oznacza to, że gonimy Europę w tempie ponad dwóch procent rocznie. Przewidywania NBP wciąż mówią zresztą o możliwym wzroście 4%.

Indie obniżają stopy procentowe

Dzisiaj nad ranem poznaliśmy decyzję Banku Indii w sprawie stóp procentowych. Wbrew oczekiwaniom większości specjalistów główna stopa procentowa została obniżona z 6,5% do 6,25%. W rezultacie jak to często bywa po obniżkach stóp procentowych doszło do osłabiania się indyjskiej rupii względem innych walut. Obniżka stóp nie była dużym zaskoczeniem dla rynków. Pod koniec roku udało się zdusić inflację w okolicę dwóch procent. Jeszcze w połowie roku wskaźnik ten oscylował w okolicach pięciu.

Dzisiaj dzień wolny w Chinach z okazji Nowego Roku Księżycowego, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:00 – Czechy – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30- USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
Czytaj również:  W 2018 r. Ukraińcy wydali w Polsce 7,5 mld zł

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl