Stopa bezrobocia konsekwentnie maleje, a pracodawcy cały czas chcą zatrudniać

Stopa bezrobocia konsekwentnie maleje, a pracodawcy cały czas chcą zatrudniać. Wśród firm oceniających rynek optymistycznie wyróżniającą się grupą są duże przedsiębiorstwa. Spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników najczęściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Prognoza netto zatrudnienia dla firm z tej grupy na bieżący kwartał wynosi +17%[1]. Dla porównania prognoza dla średnich i małych przedsiębiorstw również jest pozytywna, ale plasuje się na znacznie niższym poziomie, odpowiednio +5% i +4%. Wiele osób obawia się jednak pracy w dużych firmach świadomie rezygnując z próby wysłania do nich swojego CV. Konsultanci agencji zatrudnienia Manpower doradzają tu jednak ostrożność. Taki ruch oznacza bowiem rezygnację z wielu potencjalnych ofert i obniżenie szansy na znalezienie pracy.

0

Dobra koniunktura gospodarcza oraz ciągły napływ inwestycji zagranicznych są wyraźnie odczuwalne na rynku pracy. Pracodawcy cały czas deklarują chęć zatrudniania, zwłaszcza duże, zatrudniające ponad 250 osób firmy, które najchętniej powiększają swoje zespoły. Nie każdy szukający pracy chce jednak decydować się na codzienność w większej instytucji lub korporacji, do której zdążył przylgnąć nieoderwalny stereotyp. Dla części kandydatów możliwość zdobycia w nich doświadczenia jest spełnieniem zawodowych marzeń. Dla innych jednak wypalającym pędem za karierą.

Rynek cały czas idzie do przodu, przesuwając się na korzyść pracownika, – komentuje Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. – Wciąż jednak na sytuację, w której będziemy mogli swobodnie przebierać w ofertach trzeba jeszcze trochę poczekać. W grupie większych firm z naturalnych przyczyn ten marsz jest szybszy. Podczas aplikowania na ogłoszenia pracodawców, należy pamiętać iż zawężenie grupy potencjalnych odbiorców CV już na tym etapie, może mocno ograniczyć nasz wybór na końcowym odcinku poszukiwań pracy.

Firma firmie nierówna i choć wykonywana w różnych miejscach praca może wydawać się taka sama, w praktyce zależy od prowadzonych na danym stanowisku projektów, zakresu obowiązków i pracodawcy. Zanim jeszcze przystąpimy do poszukiwań warto przemyśleć jak chcemy, by wyglądała nasza pracownicza codzienność. Istotne jest jakiego charakteru pracę chcemy wykonywać i w jakim otoczeniu, a także jakie są nasze cele zawodowe na bliższą, a także i dalszą przyszłość.

Zanim zrezygnujemy z udziału w rekrutacji, która może zapewnić nam ciekawą pracę, należy zastanowić się czy to aby na pewno słuszne posunięcie i w razie wątpliwości poznać potencjalnego pracodawcę bliżej, – doradza Monika Styczyńska. – Można zacząć od zajrzenia na jego stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych, sprawdzenia czy widnieje na którymś z miejsc w rankingach pracodawców. Dobrym sposobem jest też  wykorzystanie w tym celu networkingu i popytanie znajomych czy nie znają kogoś kto pracuje w interesującej nas firmie. Taki bezpośredni kontakt może dać najpełniejszy obraz na tym etapie poznawania przedsiębiorstwa. Uważajmy za to na fora dyskusyjne w Internecie. Zamieszczane na nich wypowiedzi są zwykle anonimowe i nie zawsze zgodne z prawdą. Nie bójmy się za to porozmawiać z przedstawicielami firmy na targach pracy, a na spotkaniu rekrutacyjnym zadawać pytań o przedsiębiorstwo, co pomoże uniknąć późniejszego rozczarowania. Rekruterzy są przygotowani na taką ewentualność i pozytywnie odbierają zainteresowanie kandydatów – mówi przedstawiciel Manpower.

Czytaj również:  Kolejne rekordy na Wall Street