Uczniowie TAIR wyjadą do Norwegii. Będą uczyć się robotyki od najlepszych

Uczniowie TAIR wyjadą do Norwegii. Będą uczyć się robotyki od najlepszych

Zaprogramowanie robota, zaprojektowanie wirnika turbiny, zbudowanie drona czy samolotu bezzałogowego – to tylko niektóre z zadań, jakie czekają na uczniów Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi. Uczniowie technikum działającego przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wezmą udział w warsztatach z robotyki mobilnej, medycznej, programowania robotów i urządzeń oraz wyjadą na szkolenia do Norwegii. Będą mieli okazję pracować z najlepszymi specjalistami w dziedzinie automatyki i robotyki w Polsce i Norwegii. Wszystko dzięki współpracy z Politechniką Łódzką, fundacją First Scandinavia i projektowi o nazwie „Automatyka i Robotyka Zawodem Przyszłości” wartemu blisko milion złotych, jaki Technikum zamierza zrealizować w dwa lata.  

Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi stworzyło program zajęć dodatkowych doskonalących wiedzę i umiejętności praktyczne uczniów w robotyce i jej wykorzystaniu w różnych dziedzinach życia. Między innymi uczniowie dzięki szkoleniom zobaczą, jak robotyka znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle,  energetyce opartej na odnawialnych źródłach energii,  czy w rozwoju latających pojazdów autonomicznych.

– Technikum daje nam możliwość udziału w wielu dodatkowych projektach. Dzięki nim możemy zdobyć wiedzę, umiejętności techniczne, nowe znajomości, a przede wszystkim przybliżają nas do pracy w zawodzie, który nas interesuje – mówi Jakub Kadłubaj, uczeń Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi.

Projekt zakłada zajęcia pod okiem specjalistów z Politechniki Łódzkiej, np. w Laboratorium Nauki Programowania i Aplikacji Robotów PŁ, czy Laboratorium Robotyki i Automatyzacji PŁ Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej oraz
w innych instytutach PŁ. Częścią projektu jest także wymiana doświadczeń z uczelniami wyższymi, szkołami branżowymi i firmami w Norwegii, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu fundacji First Scandinavia – znanej na całym świecie organizacji non-profit, która zachęca dzieci i młodzież do większego interesowania się naukami ścisłymi.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, że nasz projekt został wybrany spośród wielu i uzyskał blisko milion złotych dofinansowania z Funduszy Norweskich. Chcemy przygotować naszych uczniów jak najlepiej do poruszania się w świecie automatyzacji i robotyzacji, który to coraz bardziej przenika do naszego życia codziennego. W tej dziedzinie praktyka jest najważniejsza, dlatego oprócz zajęć obowiązkowych stwarzamy uczniom jeszcze dodatkowe możliwości rozwoju – mówi Wiesława Zewald, prezes Strefy Edukacji – podmiotu prowadzącego szkołę.

– W projekcie weźmie udział 24 uczniów, 5 nauczycieli naszego technikum i kadra pedagogiczna Politechniki Łódzkiej. Uczestników czeka np. budowa drona, czy wirników turbiny wiatrowej i ich testowanie w tunelu aerodynamicznym. Oczywiście także zajęcia z programowania robotów do różnych zadań. Zobaczymy także, jak wygląda świat robotów w Norwegii. To pozwoli uczniom nawiązać bezcenne kontakty, które być może w niedalekiej przyszłości zaprocentują – dodaje Bartosz Rzętkiewicz, dyrektor Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi.

Wymiana doświadczeń zadziała w dwie strony. Kadra naukowa z Norwegii odwiedzi także TAiR i Politechnikę Łódzką. Projekt potrwa dwa lata i zakończy się opracowaniem gotowego do wdrożenia programu szkoleń i warsztatów. Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi udostępni takie opracowanie wszystkim placówkom kształcenia zawodowego w Polsce.

– Na Politechnice Łódzkiej zajmujemy się automatyką i robotyką od wielu lat. Robotyzacja coraz śmielej zagląda w nasze życie. Nie tylko do przemysłu, ale także medycyny, awiacji czy energetyki. Jesteśmy uczelnią wyższą, która z powodzeniem bierze udział w rozwoju technologii i tworzeniu nowych rozwiązań w dziedzinach automatyki i robotyki. Dzięki takim projektom, jak ten zaproponowany przez Technikum Automatyki i Robotyki, możemy dzielić się doświadczeniami nie tylko z młodymi pasjonatami tematu, jakimi są uczniowie technikum, ale także z naukowcami z uczelni i szkół w Norwegii. To będzie dla nas bardzo ciekawa współpraca – mówi Dyrektor Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Witold Pawłowski.

– W projekcie opracowanym przez Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi widzimy duży potencjał do łączenia pomysłów i wymiany doświadczeń naukowców z Polski i Norwegii. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem oferty edukacyjnej Technikum oraz Politechniki Łódzkiej. Niedawno wspólnie z Politechniką Łódzką otworzyliśmy w Łodzi NewtonRoom, który umożliwia naukę przez doświadczenia za pomocą różnorodnych i praktycznych zajęć. Jako organizacja non-profit zachęcająca dzieci i młodzież do nauki poprzez eksperymentowanie z technologiami, nie możemy się doczekać rozpoczęcia projektu i wizyty uczniów Technikum w Norwegii” – mówi Dyrektor Zarządzający FIRST Scandinavia, Stian Elstad.

Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi jest jedyną szkołą średnią w Polsce o takim profilu. Jako jedyna także pozwala na zdobycie tytułu technik automatyki i robotyki. Została założona przez Łódzką Specjalna Strefę Ekonomiczną i jej inwestorów: Delię Cosmetics, Ceramikę Tubądzin i Miele.