UE-USA: biznes oczekuje nowej ery partnerstwa

Joe Biden

Dziś inauguracja Joe Bidena jako 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. BusinessEurope liczy, że oznaczać to będzie nową erę w stosunkach transatlantyckich, która, miejmy nadzieję, będzie bardziej kooperacyjna i mniej konfliktowa.

Bez wątpienia ważnym sygnałem wskazującym, że rozpoczął się odnowiony dialog, byłoby zniesienie lub przynajmniej zawieszenie taryf w czasie, gdy obie administracje negocjują rozwiązanie długotrwałych sporów między Airbusem a Boeingiem. W perspektywie średnioterminowej celem powinno być opracowanie wspólnej agendy, obejmującej m.in. współpracę w Chinach, reformę WTO, kwestie klimatyczne i technologie cyfrowe.

Prezes BusinessEurope Pierre Gattaz powiedział:

„Mamy teraz szansę na nowy początek i wejście w nową erę. Przedsiębiorstwa europejskie z niecierpliwością czekają na odnowione partnerstwo transatlantyckie, w ramach którego obie strony wspólnie określą nowe możliwości ścisłej współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania. Obywatele Europy i biznes z niecierpliwością czekają na sygnał, że Stany Zjednoczone ponownie postrzegają Unię Europejską jako sojusznika i partnera.

Wynegocjowane rozwiązanie sporów Airbusa i Boeinga pomogłoby odwrócić stronę i przejść do innych pilnych kwestii, takich jak bardzo potrzebne przyjęcie wielostronnych dyscyplin dotyczących dotacji i ogólna modernizacja Światowej Organizacji Handlu.

Podczas gdy obie nasze gospodarki borykają się z dramatycznymi ekonomicznymi i społecznymi skutkami Covid-19, gospodarka transatlantycka może być potężnym motorem wspierającym trwałe ożywienie i przywracającym trwały wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy. Jednocześnie nasi obywatele zarówno w UE, jak i w USA odnieśliby korzyści z budowania pozytywnego dwustronnego programu, który dotyczy pilnych wyzwań gospodarczych i społecznych, takich jak zmiana klimatu, transformacja cyfrowa, opieka zdrowotna lub handel ”.

Komentarz Kingi Grafy, dyrektorki biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli: „Mamy nadzieję, że nowa amerykańska administracja postawi na bardzo bliską współpracę polityczną i gospodarczą z UE, tym samym wzmacniając więzi transatlantyckie. Kluczowym wyzwaniem będzie wypracowanie wspólnego podejścia UE i USA wobec Chin”.