W Polsce biurowce najwyższej klasy są droższe od reszty nawet o 45 proc.

warszawa

W całym kraju biurowce najwyższej klasy A są droższe od klasy B średnio o 30 proc. – wynika z raportu #shorts portalu finne. Tendencja ta jest zauważalna na wszystkich głównych rynkach, jednak są miasta, w których różnica wynosi 45 proc. – wskazują eksperci finne.

Budynki klasy A mają zdecydowanie wyższy średni poziom stawki wyjściowej czynszu niż budynki klasy B. Wiąże się to z wyższą jakością oferowanej przestrzeni biurowej, większą ilością udogodnień oraz możliwości dla najemców. Największa różnica w cenach między budynkami klas A i B występuje na rynku łódzkim, to blisko 45 proc. a najniższa w miastach poza siedmioma głównymi rynkami biurowymi, gdzie uśredniona różnica wynosi zaledwie 12 proc.

Średnia wyjściowa stawka miesięcznego czynszu dla wszystkich nieruchomości klasy A i B wynosi 12,62 €/m2, wśród nieruchomości jedynie klasy A jest 13,88 €/m2, a w przypadku klasy B 10,72 €/m2. Największa różnica pomiędzy klasami jest w biurowcach zlokalizowanych w Warszawie – 4,41 €/m2, a najmniejsza w Krakowie – 2,07 €/m2.

Na wysokość czynszu wyjściowego za powierzchnię biurową składa się wiele czynników. Wśród najważniejszych elementów znajduje się jakość oferowanej przestrzeni biurowej i budynku, co zazwyczaj przedstawia jego klasa. Nieruchomości najwyższej klasy A, są zauważalnie droższe niż biurowce niższych klas. W całym kraju w porównaniu do klasy B średnia wysokość miesięcznej stawki w biurowcach klasy A jest wyższa o 30%. Ta tendencja jest zauważalna na wszystkich głównych rynkach, największa różnica występuje na rynku łódzkim blisko 45%, a najniższa w miastach poza siedmioma głównymi rynkami biurowymi, gdzie uśredniona różnica wynosi zaledwie 12%” – mówi Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.