Włoskie obligacje gwałtownie tracą

0

Inwestorzy wyraźnie uciekają z włoskich papierów dłużnych. Złotówka gwałtownie traci, ale od rana wraca. Polska dostanie zdecydowanie mniej w ramach polityki spójności.

Włoski koszmar

Pewnym wskaźnikiem tego jak stabilnie jest w danym kraju jest zachowanie się obligacji. Im bardziej inwestorzy ufają, że rząd jest wypłacalny tym taniej pożyczą mu pieniądze. Co dzieje się obecnie we Włoszech? Na początku maja inwestorzy akceptowali 1,75% zysku za trzymanie włoskich obligacji 10-letnich rocznie. Wczoraj okazało się, że rynek oczekiwał przez moment aż 3,25%. Dzień co prawda zakończył się już w okolicach 3%, ale oznacza to, że jeden z najbardziej zadłużonych krajów Europy właśnie utracił dostęp do bardzo tanich pożyczek. W połączeniu z niepewnością polityczną nie stawia to Włoch w komfortowej sytuacji.

Złotówka w odwrocie

To właśnie strach przed tym co stanie się we Włoszech był powodem wczorajszego zamieszania na rynkach. W dół szły główne indeksy giełdowe w Europie i za oceanem. Traciły również waluty uważane za ryzykowne. Wczoraj za euro w najgorszym momencie można było otrzymać 4,34 zł, za franka 3,80 zł, za funta 4,99 zł a dolara 3,76 zł. W odwrocie było również euro dlatego straty złotego względem franka czy dolara były proporcjonalnie większe niż względem euro. Od rana większość z tego ruchu została skorygowana. Dzisiaj opublikowano dane na temat wzrostu PKB w Polsce w I kwartale. Były one zgodne z oczekiwaniami i nie wpłynęły już na notowania waluty.

Prawie 20 mld euro mniej z Unii Europejskiej

Wedle przecieków ze spotkania Komisji Europejskiej w nowej 7 letniej perspektywie ma do Polski trafić 64 miliardy euro w ramach polityki spójności. Na lata 2014-2020 zaplanowanych było 83,9 miliarda. Głównym powodem cięć jest opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oraz potrzeba dostosowania wsparcia do realnej sytuacji państw. Proporcjonalnie więcej tracą Węgrzy, Estończycy i Czesi. Powodem jest fakt, że gospodarki naszego regionu przez te lata znacznie nadgoniły unijną średnią. Z tego też powodu część nieprzekazanych do Europy Środkowo-wschodniej środków trafi na Południe kontynentu głównie do Włoch, Grecji i Hiszpanii.

Czytaj również:  Kres dyktatora. Od przewrotu w Wenezueli mogą dzielić nas godziny

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 20:00 – USA – stenogramy z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl