Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – Stopy procentowe NBP – bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej

Umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego, ograniczona presja płacowa i inflacyjna, ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie – to m.in. czynniki, które zdecydowały, że na wrześniowym posiedzeniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Główna stopa NBP, referencyjna wynosi więc nadal 3,5 proc. w skali roku, stopa lombardowa – 5 proc., depozytowa – 2 proc., redyskonta weksli – 3,75 proc., a dyskontowa – 4 proc. Na tym poziomie stopy procentowe NBP pozostają 15 miesiąc z rzędu.

Podejmując taką decyzję Rada uznała, że „umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzysząca mu obecnie ograniczona presja płacowa i inflacyjna wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie w kolejnych kwartałach uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie”.

W komunikacie po posiedzeniu RPP, członkowie Rady zastrzegli jednak, że stale będą analizowali sygnały ewentualnego narastania presji inflacyjnej, jak również obserwowali kształtowanie się oczekiwań inflacyjnych.

„Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych. Podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego jest niezbędne dla stabilności makroekonomicznej oraz umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro” – podkreślono w komunikacie.

– Jak się utrzymuje wysoki deficyt dłużej niż rynki są to w stanie tolerować, to Polska może znaleźć się w złej sytuacji – ostrzegał prof. Marek Belka, prezes NBP, na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, pytany o ocenę projektu przyszłorocznego budżetu państwa, w którym założono, że maksymalny deficyt nie przekroczy 40,2 mld zł. – Trudno być usatysfakcjonowanym ze stanu finansów państwa, gdy deficyt finansów publicznych będzie pozostawał na wysokim poziomie – mówił szef NBP.

Na wrześniowym posiedzeniu Rada podjęła także uchwałę w sprawie ustalenia Założeń polityki pieniężnej na rok 2011, a także przyjęła dokument Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski w 2009 r.

– Nowe założenia polityki pieniężnej przewidują utrzymanie tego co mamy z pewnymi modyfikacjami wynikającymi z lekcji kryzysu. Nie zakładamy zmiany celu inflacyjnego. Pozostanie on na poziomie 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy – poinformował profesor Belka.