Wybór drukarki w zależności od przeznaczenia

Business people near the copier in the hallway
Group of business people hanging out together near the copier during a coffee break in the hallway of the big corporation

Drukarka jest niezbędnym wyposażeniem biura, ale przydaje się również w domu do drukowania różnych dokumentów, materiałów do nauki, biletów lub zdjęć. Warto sprawdzić, czy drukowanie w domu będzie bardziej opłacalne niż korzystanie z usług punktu ksero lub fotograficznego. Obecnie zakup urządzenia kosztuje niewiele i każdy jest w stanie dopasować go do swoich możliwości finansowych. Jak wybrać odpowiednią drukarkę? Czym kierować się przy zakupie? 

Jaka drukarka jest odpowiednia do domu?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję dotyczącą technologii druku. Drukarki laserowe i atramentowe są powszechnie dostępne, ale należy zastanowić się, do czego konkretnie będziemy używać urządzenia. Na uwadze trzeba mieć fakt, że drukarka atramentowa pozwala na drukowanie w czerni i kolorze, ale w przypadku drukarki laserowej musimy wybierać pomiędzy modelem zapewniającym wydruk monochromatyczny lub kolorowy. Niestety laserowa drukarka kolorowa to już większy wydatek. Dlatego do użytku domowego najlepiej wybierać pomiędzy laserową drukarką monochromatyczną i drukarką atramentową. Jeżeli nie przewidujemy drukowania kolorowych obrazów czy wykresów, za to duże ilości dokumentów, wówczas szybkość drukarki laserowej zdecydowanie ułatwi zadanie. Jeśli jednak planujemy wydruk zdjęć lub innych obrazów, idealnym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa. Domowa drukarka powinna być niedroga w eksploatacji, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, ile kosztuje tusz do drukarki hp lub innego producenta i to pod kątem konkretnego modelu drukarki. Warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, czyli zamiast klasycznej drukarki kupić urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko drukuje, ale również kopiuje i skanuje. Wielofunkcyjne urządzenia laserowe są droższe niż atramentowe, a przy tym zajmują więcej miejsca.

Drukarka do zdjęć – laserowa czy atramentowa?

Fotografia cyfrowa to prawdziwa rewolucja, która każdemu umożliwia zabawę w fotografa. Wystarczy dysponować smartfonem, aby upamiętnić dowolną chwilę lub uwiecznić imponujący krajobraz. Najpiękniejsze zdjęcia warto jednak wydrukować zamiast przechowywać na dysku, a teraz można to zrobić w zaciszu domu. Do drukowania zdjęć zdecydowanie najlepsza jest drukarka atramentowa, która zapewnia większą intensywność kolorów i wyrazistość obrazu. Na wydruku widać więcej szczegółów niż w przypadku posługiwania się drukarką laserową. Poza tym koszt zakupu urządzenia atramentowego jest niższy. Aby zdjęcia odznaczały się naprawdę dobrą jakością, warto sięgnąć po drukarki atramentowe z wyższej półki. 

Dobra jakość wydruku – jaki tusz wybrać?

Tusz musi być dopasowany do danego modelu drukarki. Producenci zalecają stosowanie oryginalnych tuszów. Na przykład do urządzeń HP DeskJet Ink Advantage 2515 i HP DeskJet Ink Advantage 3515 e-All-in-One oraz kilku innych modeli stworzono tusz hp 650, który w korzystnej cenie można dostać na stronie https://www.drukuj24.pl/wklad-atramentowy-czz0zae-black-65ml-oryginalny.html. Oryginalne tusze zapewniają najwyższą jakość wydruku, ale zamienniki sprawdzonych producentów niewiele im ustępują, a przy tym pozwalają na wygenerowanie oszczędności.