Young World Entrepreneur of the Year 2012

0

O tytuł najlepszego przedsiębiorcy świata rywalizowało 59 finalistów z 51 krajów, którzy wcześniej zdobyli tytuł Przedsiębiorcy Roku w lokalnych edycjach konkursu. Zwyciężył Dr James Mwangi, kierujący kenijskim Equity Bank Limited, przedsiębiorca, który niemal zrewolucjonizował afrykański system bankowy. Wśród światowych finalistów konkursu byli m.in. Rahul Bhatia z Indii, twórca linii lotniczych InterGlobe, prezes Benetton Group S.p.A. Alessandro Benetton z Włoch, przedstawiciele USA Reid Hoffman i Jeff Weiner – założyciele portalu LinkedIn czy Fin Mikael Hed – twórca popularnej gry komputerowej Angry Birds. Polskę reprezentował Krzysztof Pawiński, twórca i Prezes Grupy Maspex Wadowice, zdobywca tytułu Przedsiębiorca Roku 2011. Uroczystość odbyła się w minioną sobotę w Monte Carlo, a międzynarodowe grono najlepszych światowych przedsiębiorców firma Ernst & Young uhonorowała w ten sposób już po raz dwunasty.

Equity Bank jest największym pod względem bazy klientów bankiem w Afryce Środkowej i Wschodniej oraz największą firmą z większościowym kapitałem afrykańskim w regionie. Bank ma ponad siedem milionów kont, co stanowi ponad połowę wszystkich rachunków bankowych w Kenii. Prowadzi również działalność w Ugandzie, Sudanie Południowym, Rwandzie i Tanzanii. James Mwangi był postacią kluczową dla transformacji Equity Banku z upadającej instytucji mikro-finansowania do notowanego na giełdzie banku komercyjnego. Z jego inicjatywy, bank postawił sobie za cel zmianę warunków życiowych, społecznych i ekonomicznych ludzi, dając im dostęp do nowoczesnych, zintegrowanych usług finansowych. W roku finansowym 09-10 obroty banku wzrosły o 32%, a aktywa o 42%. W roku 2010, Financial Times wymienił przedsiębiorcę wśród 50 liderów biznesu na rynkach wschodzących. Mwangi jest m.in. przewodniczącym Fundacji Grupy Equity, ustanowionej aby podnosić istniejące inicjatywy CSR Grupy. W uznaniu różnorodności potrzeb społeczno-ekonomicznych w Afryce, Fundacja określiła sześć obszarów programowych: edukacja i rozwój przywództwa, rolnictwo, wiedza finansowa i przedsiębiorczość, zdrowie, innowacje i ekologia. Fundacja wspiera program stypendialny nakierowany na umiejętności przywódcze dla młodzieży szkolnej w Afryce.

Czytaj również:  Absurdalne polskie prawodawstwo sprzyja odważnym w rozwijaniu firm, ale poza Polską

O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie od lat walczą również Polacy. W gronie przedsiębiorców reprezentujących Polskę w globalnym finale znaleźli się dotąd Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek, Michał Kiciński, Marcin Iwiński, Piotr Mikrut, Ryszard Florek i Krzysztof Pawiński.

Obecnie trwa dziesiąta polska edycja konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku. Do 18 czerwca br. kandydaci mogą zgłaszać swój udział w trzech kategoriach konkursowych: Produkcja, Usługi, Nowy Biznes. Zwycięzca dziesiątej, jubileuszowej polskiej edycji reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w czerwcu 2013 roku w Monte Carlo, gdzie zmierzy się z międzynarodowymi konkurentami, reprezentującymi wszystkie kontynenty. Więcej informacji o konkursie oraz formularz aplikacyjny znajduje się na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl

Partnerzy konkursu: PKO BP, PKN Orlen, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Harvard Business Review Polska, Radio PiN, TVN24. Parterem strategicznym jest TVN CNBC.