Zakup mieszkania – jakie czekają Cię opłaty?

mieszkanie

Przy zakupie mieszkania – szczególnie tego pierwszego – nie zawsze wiemy, na jakie wydatki powinniśmy się przygotować. Tymczasem cena samego lokalu oraz wkład własny do kredytu gotówkowego to nie jedyne koszty, z jakimi trzeba się liczyć. To ważne na etapie planowania oraz szacowania budżetu. Opłata, której nie wzięliśmy pod uwagę, może zrujnować nasze plany, wymagać poszukiwania dodatkowych środków, a nawet zaprzepaścić urządzanie nowego wnętrza. Jakie koszty trzeba więc wkalkulować?

1. Podatek VAT

2. Opłaty notarialne

3. Pośrednictwo sprzedaży

4. Opłaty sądowe

Co ważne, koszty zakupu mieszkania różnią się, jeśli chodzi o nowe mieszkanie w Krakowie a mieszkania z rynku wtórnego pod względem podatkowym.

Podatek VAT

Zarówno przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, uiścić trzeba podatek. Pierwszy przypadek jest pod tym względem mniej korzystny, gdyż kupujący zobowiązany jest uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości rynkowej mieszkania. Warto podkreślić, że ta wartość rynkowa nie musi być tożsama z kwotą transakcji. Podatek naliczany jest i odprowadzany przez notariusza, u którego zawierana jest umowa. Jeśli chodzi o nowe mieszkania w Krakowie, podobnie jak inne nieruchomości na rynku pierwotnym, ta opłaca nie występuje. Deweloper w cenie uwzględnia natomiast podatek VAT w wysokości 8%, gdy powierzchnia mieszkania nie przekracza 150 metrów kwadratowych lub 23% przy większym metrażu.

Opłaty notarialne

Powyżej zasygnalizowana została już kwestia notariusza. W przypadku każdej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości wymagany jest akt notarialny. Wysokość tak zwanej taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza, określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Ostateczna kwota zależy od wartości nieruchomości. Gdy nie przekracza ona miliona złotych, taksa to maksymalnie 1 010 złotych plus dodatek w wysokości 0,4% nadwyżki w wartości mieszkania powyżej 60 000 złotych. Pozostałe progi także określone są ustawą.

Co prawda, maksymalna stawka może zostać przez notariusza obniżona, jednak najczęściej zdarza się to w przypadku kancelarii współpracujących z biurami pośrednictwa nieruchomości lub deweloperami.

Pośrednictwo sprzedaży

Jeśli kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera lub poszukujemy nieruchomości na rynku wtórnym na własną rękę, temat ten nas nie dotyczy. W przypadku gdy w zakupie nieruchomości pomaga nam pośrednik, do kosztów mieszkania doliczyć należy jego prowizję. Takie wynagrodzenie określane jest procentowo na podstawie ostatecznej ceny zakupu, ale podlega dość elastycznej negocjacji. Zazwyczaj to około 2 – 3 procent, ale zdarzają się pośrednicy, którzy określają konkretną sumę niezależnie od kwoty transakcji.

Opłaty sądowe

Kolejne opłaty, których nie da się ominąć, to koszty sądowe. Na szczęście nie są one bardzo wysokie, choć mogą stanowić uciążliwość. Na początku, tuż po dokonaniu transakcji, zakup oraz zmianę prawa własności mieszkania należy potwierdzić wpisem w księdze wieczystej. Zapłacimy za to 200 złotych. Często kwotę tę uiszcza się już u notariusza, który sam wysyła wniosek do sądu. Jeśli nieruchomości nie założono księgi wieczystej, trzeba to zrobić, co pociąga za sobą kolejną opłatę – tym razem w wysokości 60 złotych.

Koszty rosną, jeśli mieszkanie kupowane jest na kredyt. Niezbędne w takiej sytuacji jest wpisanie do księgi wieczystej hipoteki jako zabezpieczenia dla banku. To koszt 200 złotych. Często także do momentu umieszczenia tego wpisu – co może potrwać nawet kilka miesięcy – bank pobiera dodatkowe opłaty w ramach zabezpieczenia kredytu.