Bank Światowy podnosi prognozy PKB dla Polski. Chińska gospodarka spowalnia

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczoraj poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Bank Światowy podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski. Zjazd Partii w Chinach oraz spowolnienie gospodarcze.

Ważne dane z Polski

Wczoraj poznaliśmy odczyty zarówno dla produkcji przemysłowej jak i dla sprzedaży detalicznej. Pierwszy rośnie o 4,3% wobec oczekiwanych 5,2%. Dla równowagi drugi rośnie 8,6% wobec 7,9%. W rezultacie otrzymaliśmy dobrą i złą wiadomość. Która była ważniejsza dla rynków? Patrząc na notowania złotego względem euro, jako punkt odniesienia, inwestorzy jednak większą wagę przywiązywali do produkcji przemysłowej. Prawdopodobnie w momencie wzrostu wydatków socjalnych duży przyrost został uznany za naturalną konsekwencję tych działań. Nie zmienia to faktu, że odczyt ten nie wybił złotego z jego obecnych poziomów. Złoty względem euro porusza się ostatnimi dniami wciąż w okolicach 4,23-4,24 zł z niewielkimi odchyleniami w górę i w dół.

Prognozy wzrostu dla Polski

Kolejną instytucją, która podnosi prognozy dla naszego kraju, jest Bank Światowy. Dotychczas przewidywany wzrost 3,3% w 2017 roku. Obecnie zapowiadane jest 4%. W dalszych latach jest to kolejno 3,6% i 3,4% odpowiednio w latach 2018 i 2019. Wcześniej było to kolejno 3,3% i 3,2%. Warto zwrócić uwagę, że w 2016 było to 2,7%. Co powoduje tak znaczną zmianę prognoz? Po pierwsze jest to wzrost konsumpcji, a po drugie znaczna poprawa na rynku pracy.

Chińska gospodarka spowalnia

Wzrost PKB w Kraju Środka spowolnił w trzecim kwartale o 0,1% i wynosi już zaledwie 6,8%. To już 9 kwartał z rzędu kiedy wynik wynosi mniej niż 7%. Poznaliśmy również cele wygłoszone na co 5 letnim zjeździe partii. Do 2035 roku Chiny mają być rozwiniętym krajem socjalistycznym a 2050 jeszcze dodatkowo bogatym i potężnym. Wystąpienie skupiało się głównie na kwestiach politycznych. Zwrócono natomiast uwagę na stabilność wzrostu. Na rosnące długi i ceny mieszkań. Pojawiły się zapowiedzi liberalizacji rynku finansowego oraz ułatwień dla przedsiębiorców. Nie wiadomo w jakiej perspektywie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl