Chiński inwestor Tuopu otwiera fabrykę podzespołów do e-samochodów w Poznaniu

7R fabryka podzespołów do e-samochodów w Poznaniu

W ramach kompleksu 7R City Park Poznań powstanie pierwsza europejska fabryka Ningbo Tuopu Group, chińskiej firmy z branży motoryzacyjnej. Toupu współpracuje ze światowymi liderami sektora automotive, m.in. BMW, Mercedes-Benz, Audi, Porsche, Volkswagen, Chrysler, Ford, Geely i koncernem General Motors. Poznańska fabryka o powierzchni ponad 30 000 mkw. produkować będzie podzespoły do samochodów elektrycznych. Zatrudnienie znajdzie tu 450 osób.

Firma Tuopu, z siedzibą w Ningbo w Chinach, powstała w 1983 r., a od 30 lat skupia swoją działalność na branży motoryzacyjnej. Zajmuje się badaniami, rozwojem i produkcją takich rozwiązań jak system antywibracyjny, zautomatyzowany system jazdy, czy system zarządzania termicznego. Tuopu otworzy w poznańskim Franowie nowoczesną fabrykę, która zagwarantuje szybkie i płynne dostawy podzespołów do europejskich kontrahentów. Projekt deweloperski obiektu przygotowuje i prowadzi firma 7R.

Zapowiadany z początkiem pandemii trend optymalizacji dostaw podzespołów z Dalekiego Wschodu, który mógłby zabezpieczyć ciągłość procesów produkcji w Europie, staje się faktem. Ningbo Tuopu Group, sprawdzony dostawca wiodących światowych koncernów motoryzacyjnych, uruchomi pierwszą europejską fabrykę w Polsce. To doskonały przykład nearshoringu, czyli tworzenia bezpiecznego zaplecza w zakresie budowania zapasów podzespołów dla producentów samochodów na naszym kontynencie. Cieszymy się, że jako deweloper mamy możliwość zapewnić firmie Tuopu specjalistyczną, dostosowaną do wymogów branży automotive przestrzeń. Poznań to doskonały wybór ze względu na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz obecność firm z sektora, np. Volkswagen i Solaris, – komentuje Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.

Deweloper przygotowuje obiekt w ścisłej współpracy z Tuopu, aby zaprojektowana z dbałością o szczegóły przestrzeń obsłużyła złożoność procesów produkcyjnych, a konstrukcja budynku była odpowiednio przygotowana pod instalacje najemcy. Budynek będzie dostosowany pod stałe miejsca pracy, a co za tym idzie, zwiększone zostaną parametry doświetlenia światłem dziennym do 12,5% oraz zostaną pogrubione izolacje ścian i dachu. Będzie wyposażony w kanały technologiczne zatopione w posadzce, a trafostacja da możliwość poboru mocy zabezpieczonej na poziomie 3 600 kVA. W ramach inwestycji deweloper zbuduje nową drogę do obsługi logistycznej nieruchomości. 7R City Park Poznań spełni wysokie wymagania dotyczące rozwiązań proekologicznych, które zostaną potwierdzone certyfikacją BREEAM na poziomie Very Good.
Z uwagi na złożony charakter procesów planowanych w 7R City Park Poznań, przygotowanie projektu wymagało niestandardowego podejścia do inwestycji. Na powierzchni najmu 30 000 mkw. zastosujemy szereg dostosowań technicznych, mających wpływ na optymalizację procesów, umożliwiających także instalację nowoczesnego parku technologicznego. Wybór 7R na dostawcę tak zaawansowanego technologicznie budynku pokazuje po raz kolejny, że indywidualne podejście i elastyczność w doborze rozwiązań jest kluczem do sukcesu i umożliwia nam tak dynamiczny rozwój w ostatnich latach, dodaje Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R.

Prace przygotowawcze na terenie inwestycji ruszyły na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Budynek dla Tuopu zostanie oddany do użytku w I kwartale 2022. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma Goldbeck. Za projekt architektoniczny 7R City Park Poznań odpowiada pracownia Kwadrat.