Dott otrzymał 85 milionów dolarów w drugiej rundzie finansowania prowadzonej przez firmę Sofina

dott

Dott, europejski operator mikromobilności, zakończył drugą rundę finansowania, w której otrzymał 85 milionów dolarów. Proces ten prowadziła spółka Sofina, belgijska firma inwestycyjna notowana na giełdzie Euronext Brussels, a udział w niej wzięli ponadto zarówno nowi, jak i istniejący inwestorzy, w tym Estari (jako agent współwiodący), Prosus Ventures, EQT Ventures, McRock Capital, Aberdeen Standard Investments, Invest-NL, Felix Capital, Expon, FJ Labs. 

Inwestycja obejmuje połączenie finansowania kapitałowego oraz finansowania dłużnego zabezpieczonego aktywami i zostanie wykorzystana do realizacji celów w kilku kluczowych obszarach działania. Istotnym tego aspektem jest szeroko rozumiane ulepszanie usługi, precyzyjne dopasowanie do rosnących potrzeb użytkowników elektrycznych hulajnóg na minuty poprzez wdrażanie niezawodnych i niedrogich rozwiązań na szeroką skalę. Kolejnym elementem jest rozwój multimodalności, czyli wprowadzanie nowych pojazdów. Będą nimi nowoczesne, innowacyjne rowery elektryczne, które już w tym roku pojawią się w kilku europejskich miastach. Finansowanie przede wszystkim pozwoli na rozszerzenie oferty Dott na nowe miasta i kraje, począwszy od Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz w Polsce – w całym Trójmieście. Cel ten ma być osiągnięty przy zachowaniu tej samej zdyscyplinowanej i wydajnej pod względem kapitałowym strategii.

Dott nieustannie podnosi standardy w branży mikromobilności również w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tym celu firma powołała Radę, która będzie wspierać realizację konkretnych działań przekładających się na oferowanie najbardziej zrównoważonej usługi zmieniającej oblicze mobilności europejskich miast. Dofinansowanie drugiej rundy w znacznym stopniu wesprze wdrażanie również i tych założeń.

 

Firma Dott od czasu jej utworzenia w październiku 2018 roku stała się jednym z głównych graczy w Europie z flotą ponad 30 000 elektrycznych hulajnóg w 5 krajach. Kolejna runda finansowania jest potwierdzeniem realizacji zróżnicowanej strategii.

Operator swoją wydajność kapitałową i rentowny wzrost realizuje m.in. poprzez skupianie uwagi na poszczególnych miastach, dopasowując usługi do konkretnych uwarunkowań i potrzeb oraz zarządzając wszystkimi operacjami w 100% we własnym zakresie. W efekcie Dott osiąga pozytywny wynik EBIT we wszystkich miastach, nawet podczas zamknięcia gospodarki w wyniku epidemii COVID-19. Spółka współpracuje z miastami, co czyni ją godnym zaufania usługodawcą. Potwierdzeniem tego jest fakt, że Dott został wybrany w przetargach licencyjnych w Paryżu i Lyonie, czyli w dwóch zaliczanych do najbardziej złożonych miast pod względem działania w Europie.

W ciągu pierwszych dwóch lat udowodniliśmy, że możemy zaoferować użytkownikom doskonałą usługę, korzystną dla naszej planety i miast europejskich. Uważamy, że posiadamy formułę, łączącą operacyjną doskonałość, sprzęt i specjalistyczną wiedzę w zakresie oprogramowania ze współpracą z interesariuszami miast i wydajność kapitałową. Dzięki obecnym i nowym inwestorom naszym celem jest teraz przyspieszenie i obsługa możliwie większej liczby użytkowników i miast, w niezawodny i przystępny sposób – mówi Henri Moissinac, CEO i współzałożyciel spółki Dott.

Jesteśmy dumni z nawiązania współpracy z firmą Dott. Byliśmy pod wrażeniem zarządzania i osiągnięć spółki w ciągu ostatnich miesięcy i pragniemy pomóc jej w tworzeniu transportu miejskiego przyszłości, w kontekście, w którym oczywiste stało się, że nie da się zachować konwencjonalnego podejścia do mobilności miejskiej – powiedział Harald Boël, Dyrektor generalny firmy Sofina.

Gdy po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę ze spółką Dott w 2018 r., uznaliśmy, że ten zespół buduje trwałe, długoterminowe przedsięwzięcie, które wyróżniało się spośród innych w Europie i cieszymy się, że możemy towarzyszyć im w ich podróży. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy funkcji bezpieczeństwa i użyteczności w hulajnogach oraz rowerach elektrycznych, współpracując z lokalnymi władzami, aby zapewnić bezproblemową realizację swoich rozwiązań w społecznościach, w których działa, spółka Dott stała się prawdziwym liderem w branży mikromobilności w Europie – dodaje Martin Tschopp, Dyrektor generalny Prosus Ventures.