Eksperci: Widać pierwsze oznaki spowolnienia na rynku nieruchomości

Firmy deweloperskie notują spadki sprzedaży mieszkań. Wynika to m.in. z coraz to bardziej zaostrzających się warunków dostania kredytów i podwyżek cen mieszkań. Czy rok 2019 będzie ciężki dla deweloperów?

– Zostały opublikowane dane z lutego dot. kredytów i one były dość zaskakujące dlatego, że wstępnie BIK podawał, że liczba złożonych wniosków bardzo mocno wzrosła, ale pokazał nam również dane ukazujące fatyczną wartość i liczbę udzielonych kredytów no i się okazały niespodzianką tzn. aż o 18% spadła liczba wypłaconych kredytów rok do roku, wartość spadła o 5% więc pojawiają się symptomy spowolnienia gospodarczego – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Mieszkania są kupowane nie tylko przez osoby chcące w nich zamieszkać, ale także przez inwestorów, którzy chcą je wynajmować. Jak wygląda ich sytuacja na rynku?

– Ten trend spadkowy sprzedaży mieszkań zaczął się w zeszłym roku. Na razie jeszcze nie wiemy czy inwestorzy ogłosili odwrót, ale coraz więcej się mówi i pisze, że mieszkania na tyle podrożały, że rentowność wynajmu spada – mówi Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

– Firmy deweloperskie ogłosiły swoje plany sprzedażowe na 2019 rok prognozując, że będą mieli jeszcze zwyżki w stosunku do 2018 roku. Uważam, że będzie to trudne do zrealizowania – mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zastępca Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zastępca Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.