Fakty i mity na temat działalności firm pożyczkowych online

ceo-com-pl

Fakty i mity na temat działalności firm pożyczkowych onlineFirmy pożyczkowe działające w sieci wzbudzają szereg przeróżnych emocji. Z pewnością jednak wiele z nich odniosło sukces i pomogło klientom na terenie całej Polski. Dobrze jest więc wiedzieć, co jest faktem, a co mitem na temat szybko rozwijającej się branży pożyczek internetowych.

Świadomość klientów rośnie – fakt

Choć pożyczki internetowe same w sobie wzbudzają dużo emocji, coraz więcej klientów podejmuje swe decyzje na podstawie niezbitych faktów. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszą się profesjonalne porównywarki, dzięki którym znacznie szybciej i prościej można podjąć optymalną decyzją.

Dobrym przykładem jest Matchbanker.pl, czyli cyklicznie aktualizowana porównywarka, która zdążyła już osiągnąć spory sukces na polskim rynku. Korzystanie z takich porównywarek jest popularne w wielu europejskich krajach, czego przykładem może być portal Matchbanker.no, który wspiera Norwegów w podejmowaniu decyzji pożyczkowych.

Parabank to synonim firmy pożyczkowej – mit

Wielu ludzi nie odróżnia instytucji pożyczkowych od parabanków, co bywa szkodliwe dla tych pierwszych. Parabanki to podmioty, które imitują banki. Zajmują się między innymi zbieraniem depozytów od klientów, celem ich pomnażania. Ich działalność czasem wzbudza jednak kontrowersje, szczególnie wtedy, gdy klienci tracą zainwestowane pieniądze.

Firmy pożyczkowe online zaś zajmują się wyłącznie pożyczaniem środków. Oznacza to, że nie można korzystać z ich usług celem pomnażania majątku. Nierozważne korzystanie z usług tych firm może jednak powodować kłopoty finansowe, związane z narastającym zadłużeniem. Natomiast jeśli z usług firm pożyczkowych korzysta się odpowiedzialnie, jest to bezpieczne.

Założenie firmy pożyczkowej to gwarancja sukcesu – mit

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad inwestycją w biznes związany z pożyczaniem pieniędzy przez Internet. Rzeczywiście kilka firm osiągnęło wielki sukces w tej branży. Cały czas pojawiają się nowe podmioty, które także chcą wykorzystać rosnący popyt na pożyczki online.

Trzeba jednak pamiętać, że otworzenie firmy pożyczkowej wiąże się ze sporymi kosztami i ryzykiem. Założenie tego biznesu i odpowiednia reklama mogą pochłonąć setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Nie ma też żadnej gwarancji, że osiągnie się sukces, ponieważ konkurencja rynkowa jest silna, a w dodatku otoczenie prawne jest dość niestabilne.

Rynek pożyczkowy będzie się rozwijał – fakt

Przewidywanie przyszłości i zachowania rynków bywa trudne. W przypadku branży pożyczek online wiele jest jednak przesłanek, które wskazują na to, że ten rynek będzie daje się rozwijał. W większości przypadków firmy pożyczkowe generują duże zyski, a klienci są zadowoleni z ich usług, ponieważ umożliwiają one pożyczanie pieniędzy znacznie prościej niż banki.

Wielu analityków przewiduje zaś, że najszybciej będzie się rozwijał segment pożyczek społecznościowych, czyli takich, w których zarówno pożyczkodawcą, jak i pożyczkobiorcą są osoby prywatne.

Oprocentowanie pożyczek online jest horrendalne -mit

Przyglądając się RRSO ofert internetowych instytucji pożyczkowych, można się zdziwić, albowiem czasami jest ono ogromne, zaś w innych przypadkach jego wysokość jest równa zeru procentom.

Przepisy regulujące działalność instytucji pożyczkowych są dość restrykcyjne, a duże znaczenie ma np. tzw. ustawa antylichwiarska. Zgodnie z prawem w każdej ofercie musi być podana przykład reprezentatywny z razem z wysokością RRSO. Daje to klientom możliwość dogłębnego zrozumienia kosztów, jakim będą obarczeni po zaciągnięciu danej pożyczki.