Giganci na aukcyjnym rynku sztuki zwiększają sprzedaż

galeria obrazy wystawa

Pierwsze półrocze obecnego roku było bardzo udane dla czołowych domów aukcyjnych. Najszybciej rosła sprzedaż sztuki współczesnej.

Christie’s i Sotheby’s to dwie potęgi na aukcyjnym rynku sztuki. Razem odpowiadają aż za 50 proc. sprzedaży aukcyjnej na świecie i z tego powodu ich wyniki finansowe mówią sporo o kondycji całej branży. Niedawno opublikowane raporty półroczne są pełne entuzjazmu. Zarówno Christie’s, jak i Sotheby’s zanotowały wzrost sprzedaży względem pierwszych sześciu miesięcy roku ubiegłego, który – warto dodać – był rekordowy na aukcyjnym rynku sztuki. Pierwszy dom aukcyjny zanotował wzrost sprzedaży w wysokości 8 proc., a drugi o 5 proc. Łączna sprzedaż w obydwu instytucjach wyniosła 8,2 mld dolarów.

Zarówno Christie’s jak i Sotheby’s mogą się również pochwalić dużą liczbą nowych klientów. W przypadku pierwszego domu aukcyjnego osoby, które pierwszy raz skorzystały z jego usług, stanowiły aż 24 proc. wszystkich uczestników aukcji. To było także bardzo dobre półrocze dla sztuki współczesnej. W Sotheby’s była to najlepiej sprzedająca się grupa prac, a łączna wartość zlicytowanych dzieł w tym segmencie osiągnęła wartość 1,26 mld dolarów. Wynik ten jest aż o 18 proc. lepszy od rekordowego roku ubiegłego.

Jeżeli drugie półrocze 2015 r. będzie równie udane dla domów aukcyjnych, to będziemy mogli powiedzieć o utrzymaniu się pozytywnego trendu. Aukcyjny rynek sztuki rośnie z roku na rok. W 2011 r. sukcesem było osiągnięcie obrotów na poziomie 11,8 mld dolarów. Dwa lata później, pierwszy raz w historii przełamano granicę 12 mld dolarów. Rekordy te jednak bledną przy wyniku z roku ubiegłego. Według informacji portalu Artprice, największej bazy danych na temat rynku aukcyjnego, w 2014 r. na rynku wtórnym sprzedano 505 tys. dzieł sztuki o łącznej wartości 15,2 mld dolarów.

– Aukcyjny rynek sztuki wciąż się rozwija. Rośnie liczba kolekcjonerów oraz obroty. Rynek również nieustannie ewoluuje. Coraz większe znaczenie ma sztuka współczesna, a grono kupujących jest coraz bardziej różnorodne. W Polsce również obserwujemy te trendy, choć oczywiście na dużo mniejszą skalę. Warto dodać, że dane półroczne mogą być dobrym sygnałem przed sezonem jesiennym i być zapowiedzią ustanowienia nowych rekordów sprzedaży. – mówi Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions.

W Polsce największym graczem na aukcyjnym rynku sztuki jest DESA Unicum, która ostatnie półrocze również mogła zaliczyć do udanych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 2015 instytucja ta sprzedała prace o łącznej wartości ok. 25 mln zł. Warto w tym miejscu dodać, że w całym ubiegłym roku sprzedaż w DESIE zamknęła się kwotą 45 mln zł.