Google zapłaci 500 mln euro kary za unikanie opodatkowania we Francji

0
prawo sąd

Francuscy prokuratorzy finansowi rozpoczęli dochodzenie w sprawie transakcji podatkowych firmy cztery lata temu. Śledczy badali firmę w celu ustalenia, czy unikała podatków, nie deklarując pełnego zakresu jej działalności w kraju. Początkowo francuskie ministerstwo finansów domagało się od technologicznego giganta aż 1,6 mld euro. Rzecznik Google powiedział, że ugoda kończy sprawy podatkowe i związane z nimi spory, które „trwają już od wielu lat”.

„Na karę składają się grzywna w wysokości 500 mln euro (550 milionów dolarów), która została nakazana przez francuski sąd, jak również 465 milionów euro w dodatkowych podatkach, które zgodziliśmy się zapłacić i które zostały w znacznym stopniu odzwierciedlone w naszych wcześniejszych wynikach finansowych”, powiedział rzecznik prasowy w oświadczeniu. „Nadal uważamy, że najlepszym sposobem na zapewnienie jasnych ram dla firm działających na całym świecie jest skoordynowana reforma międzynarodowego systemu podatkowego.

Google, Apple i inni amerykańscy giganci technologiczni od dawna wykorzystują lukę, która pozwala im zgłaszać prawie całą sprzedaż w Irlandii, która oferuje przedsiębiorstwom niskie stawki podatkowe. Często powoduje to, że płacą niewielkie podatki w innych krajach europejskich.