Grupa Enel zamyka pierwszą połowę 2020 roku 5,6 proc. wzrostem, Enel X wzmacnia swoją obecność w Polsce

analizy raporty

Grupa Enel, czołowy globalny koncern energetyczny, w skład którego wchodzi m. in. wiodący w Polsce agregator usług DSR Enel X Polska, zanotowała dochód netto ze zwykłej działalności operacyjnej o 5,6 proc. wyższy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Mimo zawirowań gospodarczych związanych z pandemią COVID-19 grupa utrzymuje swoją silną pozycję na rynku energetycznym, a jej spółka – Enel X –  wzmacnia swoją obecność w Polsce.

Poprawa wyników finansowych była możliwa, pomimo, że przychody netto Enel w pierwszej połowie 2020 roku ukształtowały się na poziomie 33,375 mln euro, co oznacza spadek o 18,5 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2019 roku na co wpłynęły przede wszystkim skutki epidemii COVID – 19.

Grupa podała, że wskaźnik EBITDA wzrósł do 8,794 mln euro z 8,763 mln euro, co oznacza o 0,4 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 r. Na wzrost miała wpływ poprawa wydajności Enel Green Power oraz segmentów wytwarzania konwencjonalnego i obrotu, co z nadwyżką rekompensuje niższe wyniki segmentów sieci i infrastruktury oraz rynku detalicznego.

Przyspieszona zamykanie elektrowni konwencjonalnych oraz wzrost mocy zainstalowanej w źródłach OZE o 8% do 46,4 GW spowodowało zwiększenie udziału produkcji ze źródeł bezemisyjnych z 56% do 67%.

W segmencie rozwiązań skierowanych do firm w Enel X odnotowano m.in. wzrost ilości punktów ładowania do 89 000, wzrost oferowanej mocy w programach demand side response do 6,3 GW, oraz mocy magazynów energii do 110 MW.  Demand side response zaczyna również rosnąć w Polsce i w innych krajach Europy, gdzie podobnie jak wcześniej w USA nabiera coraz większego znaczenia w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii.

Komentarz Dirka Idsteina, Dyrektora Enel X Europe, członka Zarządu Enel X Polska:

“Solidne wyniki finansowe – pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych – potwierdzają słuszność strategii i stabilność finansową Grupy Enel. Na całym świecie w zakresie korzystania z programów DSR, które stanowią kluczowy element budowania stabilności sieci zaufali nam klienci przemysłowi i komercyjni włączając do programów ponad 18000 obiektów. W Polsce działamy od 2017 roku, oferując możliwość udziału w programach DSR, aby wspierać stabilność systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwo energetyczne Polski.  Mamy ambitne plany wzrostu, aby rozwijać naszą działalność w tym dynamicznie rosnącym segmencie rynku, wspierając naszych klientów w bardziej efektywnym wykorzystaniu energii, dekarbonizacji, dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań związanych m.in. z elektryfikacją czy digitalizacją w energetyce. Dzięki wdrażaniu takich rozwiązań mogą oni zwiększać swoją konkurencyjność.’’

Grupa Enel to jeden z czołowych globalnych koncernów energetycznych, producent i dystrybutor energii, największy na świecie wytwórca energii ze źródeł odnawialnych. Obecny jest w 32 krajach, na pięciu kontynentach. W Polsce działa należąca do grupy Enel firma Enel X Polska, operująca jako agregator usług DSR. Za jej pośrednictwem odbiorcy energii mają możliwość udziału w rynku mocy i zarabiania na tzw. usługach Demand Side Response na Rynku Mocy. W zamian za wynagrodzenie wypłacane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), odbiorcy deklarują gotowość do czasowego ograniczenia poboru energii, co wpływa na bezpieczeństwo i stabilizację Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W Polsce Enel X działa od roku 2017. Enel X Polska pozyskał również 70% kontraktów DSR na rynku mocy na lata 2021-2024.