Jak Polacy finansują zakup najdroższych apartamentów?

0
apartament

Zgodnie z danymi redNet Property Group łączny wolumen kredytów hipotecznych udzielonych w I kwartale 2015 roku wyniósł blisko 9 mld zł. Według analityków tej firmy oraz doradców finansowych Notus zainteresowanie tego rodzaju finansowaniem wśród nabywców apartamentów najwyższej klasy jest jednak marginalne. Wyraźny trend nabywania nieruchomości typu premium ze środków własnych potwierdzają przedstawiciele firmy Echo Investment, dewelopera m.in. luksusowego kompleksu Park Avenue Apartments w Krakowie.

Jak podaje redNet Property Group, jedna z największych polskich firm świadczących kompleksowe usługi dla rynku nieruchomości, od początku 2014 roku średnio kwartalnie podpisywanych jest około 42 – 43 tys. umów kredytowych. W I kwartale 2015 r. udział kredytów hipotecznych na kwotę powyżej 1 mln PLN w ich całkowitej liczbie wyniósł niespełna 0,5%.

„Wartość polskiego rynku nieruchomości luksusowych dynamicznie rośnie. Obserwujemy wzrost popytu na apartamenty najlepsze w swojej klasie związany ze zwiększającymi się możliwościami finansowymi potencjalnych nabywców. Inwestycje tego rodzaju są jednak przez nich realizowane w większości ze środków własnych.” – komentuje Tomasz Kołodziejczyk, Pełnomocnik Zarządu redNet Property Group.

Opinię o umiarkowanej popularności kredytów hipotecznych wśród najzamożniejszych klientów chcących zamieszkać w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w Polsce podziela również Jolanta Półtoranos z biura sprzedaży Park Avenue Apartments. Kameralna inwestycja realizowana obecnie w Parku Dębnickim, oddalonym zaledwie o szerokość Wisły od ścisłego centrum Krakowa, bez wątpienia przeznaczona jest dla najbardziej wymagających klientów. Muszą liczyć się oni z wydatkiem min. 15 tys. zł za m kw.

„Wsparcie się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości to rozwiązanie, które na wielu rynkach poza Polską cieszy się zainteresowaniem również wśród osób, które dysponują odpowiednim kapitałem pozwalającym na transakcje z użyciem jedynie środków własnych. Dzieje się tak ze względu na to, że środki pieniężne nie są wtedy blokowane i mogą być wykorzystywane do pokrycia krótkoterminowych inwestycji. Póki co sytuacja w Polsce jest jednak zupełnie inna. Wszyscy klienci, którzy dotychczas zdecydowali się na zakup apartamentu w Park Avenue Apartments finansowali je z własnych oszczędności. Oczywiście mamy przygotowaną bardzo korzystną ofertę kredytowania, ale do tej pory nikt nawet o nią nie pytał.

Czytaj również:  Czy ceny mieszkań pójdą jeszcze w górę? Deweloperzy odpowiadają

Można przypuszczać, że większość naszych klientów dysponuje kapitałem znacząco przewyższającym wartość apartamentu, co determinuje ich wybór odnośnie metody finansowania” – wyjaśnia Jolanta Półtoranos z biura sprzedaży Park Avenue Apartments
Z kolei zgodnie z danymi firmy Notus, jednego z czołowych brokerów kredytów hipotecznych, liczba pożyczek na kwotę powyżej jednego miliona złotych utrzymuje się w ostatnim czasie na stałym poziomie. Rośnie jednak ich wolumen. W samej pierwszej połowie br. wartość tych kredytów wyniosła już ponad 20 milionów, co oznacza wzrost w porównaniu z 35 milionami, które udzielone zostały w przeciągu całego zeszłego roku.

„Rynek kredytów przeznaczanych na zakup nieruchomości powyżej jednego miliona zł na pewno będzie się dalej rozwijał. Wpływa na to rosnący rynek luksusowych nieruchomości, a także coraz większa liczba osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową, by o taki kredyt się starać. Dla części nabywców zakup nieruchomości luksusowych przy wsparciu tego rodzaju instrumentu finansowego może być wart rozważenia, szczególnie w kontekście odnotowywanych niskich stóp procentowych” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu, Dom Kredytowy Notus S.A.