Już nie w Stanach Zjednoczonych, a w Azji jest najwięcej miliarderów

prezes szef pracownik

W ujęciu globalnym łączna wartość majątku miliarderów wzrosła w 2016 r. o 17% do poziomu 6 bln dol. Liczba azjatyckich miliarderów przewyższyła po raz pierwszy liczbę miliarderów ze Stanów Zjednoczonych, jednak nadal to ci ostatni dysponują największym bogactwem. Może to się zmienić w perspektywie 4 lat – wynika z 3. edycji raportu UBS i firmy doradczej PwC „Billionaires insights 2017”.

Po zanotowanym rok wcześniej spadku, w 2016 r. wartość majątku miliarderów znowu zaczęła rosnąć. Po raz pierwszy liczba miliarderów ze Stanów Zjednoczonych została przewyższona przez osoby zamożne w Azji. Co prawda nadal to amerykańscy miliarderzy dysponują największym bogactwem, jednak jeśli obecny trend się utrzyma, za cztery lata miliarderzy z Azji zdystansują swoich amerykańskich odpowiedników pod względem łącznej wartości posiadanego majątku.

W przypadku Europy rok 2016 był okresem stabilnym. Liczba europejskich miliarderów prawie się nie zmieniła i pod koniec roku wyniosła 342 osoby – do tego grona dołączyły co prawda 24 nowe osoby, jednak 21 dotychczasowych członków znalazło się już poza tą grupą.  Łączna wartość majątku zanotowała 5% wzrost do poziomu nieco ponad 1,3 bln dol. Jak wynika z raportu UBS i PwC na Europę przypada największa liczba miliarderów będących członkami rodzin wielopokoleniowych.

Firmy rodzinne stanowią trzon gospodarki niemalże każdego kraju, nie dziwi więc fakt, że to właśnie wśród nich należy upatrywać najzamożniejszych ludzi świata. Na paryskiej czy frankfurckiej giełdzie ponad 50% przedsiębiorstw to biznesy rodzinne. W tym gronie znajdują się tak znane marki jak: Auchan, BMW, Carrefour, Ikea, Henkel, Porsche, czy Michelin. W Polsce także znajdziemy wiele dużych i silnych firm rodzinnych, m.in. Inglot, Kazar, Kross, Oknoplast, Ochnik, Oceanic, Solaris, czy Trefl. Czy ich właściciele dołączą w przyszłości do grona miliarderów? O tym zdecyduje sposób, w jaki zmierzą się z największym obecnie wyzwaniem, czyli procesem sukcesji. Piotr Wyszogrodzki, partner w PwC, lider sektora firm prywatnych na Europę.

Łączna wartość majątku miliarderów wzrosła w 2016 r. o 17% z poziomu 5,1 bln dol. do 6 bln dol., przy czym w największym stopniu na tę zmianę przełożyła się niezwykle wysoka dynamika zanotowana w klasie miliarderów azjatyckich, a także wzrost w sektorze przemysłowym, finansowym i technologicznym. Grono miliarderów w Azji średnio co drugi dzień zyskuje nowego członka, a łączna liczba miliarderów w tym regionie wzrosła o niemal jedną czwartą. Obecnie wynosi ona 637 osób, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych mieszka 563 miliarderów.

Wartość majątku azjatyckich miliarderów wzrosła o prawie jedną trzecią, z poziomu 1,5 bln dol. do 2 bln dol., a wartość majątku miliarderów ze Stanów Zjednoczonych odpowiednio z 2,4 bln dol. do 2,8 bln dol.

Z danych zebranych w raporcie UBS i PwC wynika, że w najszybciej rozwijających się regionach i najbardziej dynamicznych sektorach coraz młodsze osoby dołączają do grupy miliarderów. Pod koniec 2016 roku miliarderzy w Azji mieli średnio 59 lat, a w samych Chinach 55 lat. Natomiast średni wiek miliarderów w Europie i Stanach Zjednoczonych był znacznie wyższy i wyniósł odpowiednio 66 i 67.

Najmłodsi miliarderzy działają w branży technologicznej – ich średnia wieku to 47 lat, czyli o 12 lat mniej niż ich odpowiednich z branży handlu detalicznego.