Korupcja w polskich firmach praktykowana i usprawiedliwiana

deal – umowa

Niestabilność gospodarcza i presja uzyskiwania wyników sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej wchodzą na drogę korupcji. Jak wskazują badania, zjawisko to jest w biznesie powszechne. Niestety, firmy nie są przygotowane do zwalczania nadużyć.

Działania korupcyjne pomagają w utrzymywaniu prężnie działającego biznesu na rynkach szybkiego wzrostu – wynika z badania nadużyć gospodarczych przeprowadzonego przez EY. Znamienne jest to, że aż 35% respondentów zna przypadki nadużyć w firmie, w której pracuje. Jak mówi serwisowi infoWire.pl Mariusz Witalis z EY: „Aby nawiązać relacje biznesowe, co piąty menedżer jest skłonny wręczyć upominek, a co czwarty – przekazać gotówkę lub zapewnić rozrywkę”.

Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest jednak zniekształcanie sprawozdań finansowych. Pod tym względem Polska plasuje się na 11. miejscu wśród 38 przebadanych krajów. Celowe fałszowanie wyników finansowych oraz nadużycia związane z negocjowaniem rabatów i opóźnianiem terminów płatności są coraz powszechniejsze. Działania korupcyjne pozwalają firmom na szybki rozwój, a pracownikom na osiąganie dobrych efektów biznesowych i pięcie się po szczeblach kariery.

„Niewielu szefów firm w Polsce jest świadoma tego, że korupcja występuje i że można temu przeciwdziałać” – zaznacza były wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki. „Trzeba tworzyć systemy długofalowych rozwiązań, które ją ograniczą” – dodaje rozmówca.