Krakowski startup Car Scanner zebrał 2 mln USD w rundzie inwestycyjnej seed przeprowadzonej przez fundusz ffVC

Car Scanner

Car Scanner to pierwszy na świecie mobilny tester faktycznego stanu pojazdu, łączący robotykę i technologię sztucznej inteligencji (AI) przy sprzedaży używanych samochodów. Krakowski startup już teraz wchodzi na amerykański rynek, a zakończona runda seed o kapitale 2 mln USD przeprowadzona przez fundusz ffVC Tech & Gaming, przy udziale FundingBox DeepTech Fund, POMERANGELS oraz Techstars z pewnością usprawni ten proces. Do Car Scanner dołączył również Michał Laska – doświadczony przedsiębiorca z branży automotive, który zainwestował w przełomową technologię oraz został współzałożycielem firmy.

Pandemia i niedobory półprzewodników przyczyniły się do największej cyfrowej transformacji w historii na rynku sprzedaży samochodów. Sprzedaż używanych samochodów online wzrosła w ostatnim kwartale o 300%, jednak w cyfrowym świecie cały czas nie można przeprowadzić oględzin jazdy próbnej. Dlatego dla kupujących niezbędna jest przejrzysta dokumentacja używanych samochodów: 68% z nich twierdzi, że stan auta jest drugim po cenie najważniejszym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na decyzję zakupową. Technologia Car Scanner zapewnia rozwiązania remarketingowe (widok 360° z zewnętrz i wnętrza samochodu) oraz inspekcję (wykrywanie zarysowań, wgnieceń, napraw lakierniczych) skierowane do komisów samochodowych i aukcji online, które są dostępne w zaledwie kilku minut po skanowaniu.

Wraz z cyfrową transformacją rynku sprzedaży samochodów, przed Car Scanner pojawiła się wyjątkowa okazja do wdrożenia nowego standardu  dokumentacji pojazdów używanych. Nasze roboty są opracowywane i produkowane przez zespół prawie 30 inżynierów w Krakowie. Zespół rozwija się teraz również po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, aby zapewnić obsługę ponad 40 milionom sprzedawanych rocznie używanych samochodów na rynku amerykańskim – komentuje Sławomir Potasz, CEO w Car Scanner.

Runda inwestycyjna z kapitałem 2 mln dolarów, prowadzona przez fundusz ffVC Tech & Gaming, przy udziale FundingBox DeepTech Fund, POMERANGELS i Techstars, umożliwi firmie Car Scanner dalszy rozwój technologii i wejście na północnoamerykański rynek motoryzacyjny. Car Scanner był akcelerowany w IMPACT Poland zarządzanym przez FundingBox oraz Techstars, które pomogły startupowi dopasować technologię do potrzeb branży. Firma rozpoczęła już swoją działalność w USA, a jej dotychczasowy inwestor Dipalo Ventures, wspiera firmę w uruchomieniu skalowalnej produkcji w USA. Michał Laska swoim wieloletnim doświadczeniem w branży pomoże Car Scanner wrzucić wyższy bieg w sprzedaży do sektora automotive.

Car Scanner to startup, która doskonale wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszu ffVC Tech & Gaming. Nasza polityka zaangażowania kapitałowego ma na celu finansowanie spółek wyróżniających się na rynku i posiadających globalny potencjał zgodny z megatrendami, takimi jak transformacja cyfrowa – komentuje Maciej Skarul, Partner w ffVC. Głęboko wierzymy, że nasza rozległa sieć kontaktów i silna penetracja rynku amerykańskiego wspomoże rozwój startup’u. Car Scanner posada już siedzibę w USA i planuje mocne wejście na ten rynek w najbliższym czasie  – dodaje Skarul.