Kurs euro, franka, dolara i funta – Analiza techniczna 10.12.2018 Mateusz Wielewicki

Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Mateusz Wielewicki - analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Nadchodzący tydzień może obfitować w sporą zmienność na parach walutowych. Przyczynią się do tego między innymi wydarzenia związane z Brexitem, decyzją EBC czy odczytami ze Stanów Zjednoczonych.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 02.12.2018-10.12.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2670 3,7649 3,7457 4,7495
Maksimum 4,2933 3,8040 3,7907 4,8279

 

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLNNotowania pary CHF/PLN od kilku miesięcy ograniczają swoje ruchy między poziomami 3,73 zł, a 3,81 zł. Na początku zeszłego tygodnia wydawało się jednak, że po odbiciu się kursu od lini oporu przy 3,81 oraz przy chwili wsparcia dobrych nastrojów na rynkach południowy ruch na tej parze walutowej utrzyma się nieco dłużej. Pomimo tego, że na rynkach ucichł temat włoskiego budżetu, a Chiny wraz ze Stanami Zjednoczonymi zawiesiły na chwilę ogień w sporze celnym to słabsze dane z polskiego przemysłu nie pozwoliły na dalsze umocnienie naszej waluty. Taka sytuacja doprowadziła do tego, że ponownie kurs CHF/PLN zagościł w okolicy poziomu 3,80 zł i zbliża się do punktu oporu oddalonego o zaledwie jeden grosz w górę.

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLNPodobnie sytuacja wygląda na parze EUR/PLN. Tyle tylko, że tutaj znajdowaliśmy się chwilowo się w okolicy dolnego ograniczenia aktualnego trendu bocznego. Trwająca już od dłuższego czasu konsolidacja nie pozwala by kurs przebił okolice poziomów 4,26 zł lub 4,34 zł. Za każdym razem gdy cena zdaje się naruszyć te poziomy, zawraca. Tym samym ponownie znajdujemy się mniej więcej pośrodku wyznaczonego trendu. Aktualnie cena euro wynosi nieco powyżej 4,29 zł. W nadchodzącym tygodniu powinniśmy zobaczyć jednak większe ruchy na tej parze walutowej, a być może nawet uda się wybić z konsolidacji. Pierwszym decydującym momentem tego tygodnia o sile euro będzie jutrzejsze głosowanie ws. porozumienia wypracowanego między Wielką Brytanią a UE. Z kolei w czwartek poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w Strefie Euro. Dodatkowo na konferencji Mario Draghiego inwestorzy oczekiwać będą konkretnych decyzji w sprawie programu QE.

Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLNNa parze USD/PLN znajdujemy się w krótkoterminowym trendzie spadkowym, który został chwilowo zatrzymany na poziomie 3,75 zł, czyli na wrysowanym poziomie oporu. W tym tygodniu pierwsze ważne informacje ze Stanów Zjednoczonych mogące w większy sposób zmienić notowania dolara napłyną do nas dopiero w środę. Będzie to odczyt inflacyjny. Szczególną wagę do niego przywiązywać będą członkowie FED. Od kiedy mówi się o zmniejszeniu liczby podwyżek stóp procentowych w USA, każde ważniejsze odczyty, mogące wpływać na decyzję Rezerwy będą bacznie obserwowane.

Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLNZ całą pewnością ten tydzień będzie bardzo kluczowy dla notowań funta brytyjskiego. Już jutro odbędzie się bowiem głosowanie w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem dotyczącym opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Wszystko wskazuje na to, że Theresie May nie uda się zdobyć wystarczającego poparcia. Tym samym ponownie znajdziemy się w sytuacji dużej niepewności. Z całą pewnością inwestorzy nie będą zadowoleni z takiego obrotu sprawy, co może źle wpłynąć na notowania funta. Obserwatorzy twierdzą również, że przegrane głosowanie doprowadzi do dymisji Premier, co wprowadzi jeszcze większą niestabilność na Wyspach.

Mateusz Wielewicki- dealer walutowy w Internetowykantor.pl