Marzenia o własnym domu kontra biurokracja. Raport Oferteo.pl

budowa dom

Więcej nowych domów powstaje na wsi czy w  miastach? W jakim wieku i z jakich powodów Polacy decydują się na rozpoczęcie budowy? Co sprawia im najwięcej trudności w trakcie procesu inwestycyjnego? Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostały w najnowszym „Raporcie o budowie domów” serwisu Oferteo.pl.

Polacy rozpoczynają budowę domu przed czterdziestką

Według raportu zdecydowana większość inwestorów rozpoczyna budowę przed 40. rokiem życia. 26% badanych zaczęło prace nad domem w wieku 31-35 lat, natomiast 23% zdecydowało się na ten krok w wieku 36-40 lat. Jedynie 4% ankietowanych to osoby poniżej 25. roku życia, a respondenci powyżej 50 lat stanowią grupę 9%. Wyniki te od kilku lat pozostają na bardzo podobnym poziomie. Większość osób budujących dom chce „być na swoim” przed czterdziestką.

Duże miasta coraz mniej popularne

Na jakim terenie budowali Państwo domPreferencje Polaków dotyczące budowania domów na terenach wiejskich są niezmienne od kilku lat. Wciąż najczęściej wybieranym terenem budowy jest wieś, którą wskazało aż 62% badanych. Na inwestycje w największych polskich miastach decyduje się coraz mniej osób. Z badania wynika, że w miastach liczących od 251 do 500 tysięcy mieszkańców domy wybudowało jedynie 3% badanych. W ubiegłorocznej edycji raportu odsetek tych odpowiedzi wynosił 10%. Zauważalny jest zatem znaczny spadek zainteresowania budową na terenie dużych miast.

W 2018 roku najwięcej nowych domów powstało na terenie województwa mazowieckiego (14%) oraz śląskiego (12%). Najmniej inwestycji miało miejsce na terenach województwa świętokrzyskiego (2%) i podlaskiego (2%), czyli tych, które należą do najmniej zaludnionych w kraju.

Spełnienie marzeń czy po prostu oszczędność?

Z jakiego powodu zdecydowali się Państwo na budowę domuOd lat najczęstszym powodem, dla którego badani decydują się na budowę domu, jest realizacja marzeń – taką odpowiedź wskazało 53% badanych przez Oferteo.pl. Ponadto respondenci uważali, że bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie (41% odpowiedzi). Chęć posiadania ogrodu wyraziło 37% badanych, a potrzebę zwiększenia powierzchni mieszkalnej – 36%.

Popularnym powodem budowy domu była również przeprowadzka z miasta na wieś (24%), a także narodziny dzieci (17%).

Lepiej być przygotowanym na trudności

Co sprawiło Państwu największą trudność w związku z budowąBudowa domu wiąże się również z wieloma trudnościami. Wyniki pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%) niż ze zbilansowaniem budżetu (27%).

Sporo kłopotów niosło też ze sobą znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej (35% wskazań) oraz nadzór nad jej pracą (26%). – Poszukiwanie ekipy warto zacząć jak najszybciej. Najlepsi mają zajęte terminy na długie miesiące wprzód – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając ekipę, warto sprawdzić opinie innych na jej temat, a nawet zobaczyć jej dotychczasowe realizacje. To w końcu ludzie, którzy będą odpowiadać za powstanie naszej największej życiowej inwestycji.

Organizacja przestrzeni w polskim domu

Wyniki ankiety pokazują, że badani najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (39%), dwie łazienki (74%) oraz kuchnię połączoną z salonem (79%). Osoby urządzające 5 sypialni i więcej stanowią jedynie 10% badanej grupy. Więcej niż dwie łazienki wymarzyło sobie 12% badanych, a osobną, zamkniętą kuchnię posiada 21% respondentów.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.