Moody’s podnosi prognozę PKB Polski na 2018 do 3,5% z 3,1%

1
Agencja Moody’s zaskoczyła podwyższeniem prognozy wzrostu polskiego PKB, najpierw na 2017 r., a następnie na 2018 r., ale nie zmieniła ratingu dla Polski.
W środę Moody’s podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 rok do 3,5 proc. z 3,1 proc. Jednocześnie Moody’s obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na przyszły rok do 2,7 proc. PKB z 2,9 proc. PKB prognozowanych w maju.
– Od ratingu zależy zainteresowanie inwestorów polskimi obligacjami, a więc i ich oprocentowanie – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Dlaczego, jako podatnikom, bardzo powinno nam zależeć na poprawie ratingu? – Im niższe oprocentowanie obligacji, tym mniej jako podatnicy płacimy za obsługę długu publicznego.
Czytaj również:  Polska coraz bardziej innowacyjna. Dużo do nadrobienia jest jeszcze w obszarze badań i rozwoju oraz finansowania start-upów
  • anteek

    żyjemy w czasach ratingów nie ma co się oszukiwać, trafnie sumuje gość z XTB, że od zdania jednej agencji może wiele zależeć no i jak narazie Moody’s wokół, którego najwięcej zamieszania było, w przypadku Polski, jako jedna z nielicznych agencji nie daje się ponieść medialnym szumom i raptownym (często bezpodstawnym) zmianom