Najlepszy kwartał w polskim przemyśle od dwóch lat

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström
Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström

W marcu indeks PMI® polskiego sektora przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) zarejestrował 53,5 punktu, co wskazuje na znaczną poprawę koniunktury w polskim sektorze przemysłowym.

Jak podała firma badawcza IHS Markit, wskaźnik PMI dla Polski był niższy niż w lutym br. (54,2 pkt), a marcowy odczyt zakończył najlepszy kwartał wzrostów od dwóch lat.

W minionym miesiącu polska produkcja przemysłowa po raz kolejny odnotowała wzrost, co było spowodowane rosnącą liczbą nowych zamówień, również tych z zagranicy. Proporcjonalnie do zamówień i wymagań produkcyjnych wzrosła aktywność zakupowa, która doprowadziła do braków u sprzedawców i wydłużenia czasu dostawy.

Pomimo lekkiego spowolnienia tempa inflacji polskie firmy odczuły wzrost kosztów zakupów, co przełożyło się na wyższe ceny wyrobów gotowych kolejny miesiąc z rzędu.

Marcowy poziom indeksu PMI podsumował bardzo dobre zakończenie pierwszego kwartału, w którym niezmiennie rosły produkcja, zamówienia oraz zatrudnienie. Pomimo nieznacznego spowolnienia wzrostu, szczególnie po silnej styczniowej ekspansji, optymizm przedsiębiorców jest największy od ponad roku.

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael Ström