Najlepszy od 1,5 roku odczyt indeksu PMI dla Chin. Słabsze dane z Polski

0

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu po raz pierwszy od 1,5 roku przekroczył 50 punktów. Jest to symboliczna granica oddzielająca rozwój od recesji. Ocena powstaje przez rozesłanie ankiet do przedstawicieli biznesu odpowiedzialnych za zamówienia. Im bardziej optymistyczne odpowiedzi, tym wyższa punktacja. Uznaje się, że wynik powyżej 50 punktów sugeruje przyspieszanie gospodarki. Wyniki poniżej sugerują recesję. Rezultat ten jest sporym zaskoczeniem, gdyż analitycy spodziewali się wyniku niemal o 2 punkty niższego – 48,7. Chiny to ważny barometr na światowych rynkach. Wielu inwestorów obawia się recesji w tym rejonie, która mogłaby spowodować kolejną falę globalnego kryzysu.

Dla odmiany gorzej wypadły dane z Polski. Inwestorzy spodziewali się 51,6 punktu, a wynik opublikowany to 50,3 punktu. Świadczy to o spadającym optymizmie u przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę ten parametr dotychczasowe założenia na temat tempa wzrostu PKB stają się niestety bardziej ryzykowne. Tuż po publikacji złoty stracił delikatnie na wartości, jednakże szybko odrobił stratę. Dane łączne dla Unii Europejskiej okazały się o symboliczne 0,1 punktu lepsze od oczekiwań.

Po tym jak przycichł temat puczu w Turcji, a rynki pogodziły się z nową rzeczywistością, kraj ten znów o sobie przypomina. Tym razem wracam kwestia ruchu bezwizowego. Co ciekawe miał on zostać zniesiony już w lipcu, jednakże Ankara nie spełniła wszystkich wymagań. W tej chwili Minister Spraw Zagranicznych stawia sprawę znacznie poważniej, przypominając o roli jaką Turcja pełni w kryzysie emigracyjnym.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Kurs dolara cały czas zyskuje