Nowe kategorie i zmiany w kryteriach rankingu Deloitte Technology Fast 50

0

Firma doradcza Deloitte dziewiętnasty rok z rzędu zachęca przedsiębiorców do wzięcia udziału w rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Program promuje innowacyjność i zapewnia spółkom większą rozpoznawalność oraz szansę na dalszy rozwój. Do projektu mogą zgłaszać się, zarówno firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i te, które rozpoczęły działalność stosunkowo niedawno. W tym roku poszerzono kategorie konkursowe o nowe branże, w tym fintechy czy spółki technologiczne działające w sektorze ochrony zdrowia. Ostateczny termin rejestracji upływa 31 lipca, natomiast wyniki zostaną ogłoszone 11 października 2018 r.

Celem rankingu Technology Fast 50 CE jest zwrócenie uwagi na najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w  Europie Środkowej. Program daje szansę na promocję młodych, niezależnych i dynamicznych spółek. – Firmy technologiczne z Europy Środkowej rosną w rekordowym tempie. Spółki, które zgłaszają się do rankingu, odnoszą duże sukcesy na rynku, na którym działają i to nie tylko w regionie, ale także coraz częściej na świecie – mówi Agnieszka Zielińska, Partner, Dział Doradztwa Finansowego, Lider Programu Technology Fast 50, Deloitte Central Europe. – Średnia dynamika wzrostu przychodów firm w zeszłorocznej edycji rankingu wyniosła 1 127 proc. i była wyższa niż rok wcześniej, ustanawiając tym samym nowy rekord. Ogromnym sukcesem jest także fakt, że po raz kolejny polskie firmy były najliczniej reprezentowane w zestawieniu –  dodaje. W 2017 roku w rankingu znalazły się 22 spółki z Polski. Aż 19 z nich uplasowało się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 3 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Spośród polskich firm najwyżej, bo na czwartym miejscu znalazł się Tooploox.

Środkowoeuropejski ranking zostanie ogłoszony w październiku tego roku, natomiast wyniki Deloitte EMEA Technology Fast 500 będą zaprezentowane w grudniu. Także w przypadku tego zestawienia decydujące będzie kryterium przychodowe. W jego ubiegłorocznej edycji uplasowały się 62 przedsiębiorstwa z Europy Środkowej, z czego 25 z Polski.

Czytaj również:  Trwa dobra passa w przemyśle metalowym. Ubiegłoroczny rekord może zostać pobity

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe skupia najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa technologicznie na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą kategoria główna Technology Fast 50 oraz dwie podkategorie Wschodzące Gwiazdy i Wielka Piątka.

W tym roku Deloitte postanowił uszczegółowić niektóre z kryteriów rankingu Technology Fast 50Staramy się, aby zestawienie w jak najpełniejszy sposób oddawało to, co się dzieje na rynku, stąd m.in. decyzja, by poszerzyć kategorie konkursowe tak, aby każda firma mogła się łatwiej przyporządkować do jednej z nich – mówi Agnieszka Zielińska.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie w głównej kategorii Technology Fast 50 musi spełniać następujące kryteria:

  • działać na rynku od co najmniej czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2013 r.;
  • osiągać przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro w roku 2014, 2015, 2016 oraz przychód w roku bieżącym (2017) nie mniejszy niż 100 tys. euro;