Oferta deweloperów w największych miastach

0

Koniec II kwartału przyniósł znaczące zmiany w ofertach deweloperów. To bardzo dobry moment dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

Największa oferta mieszkań na rynku pierwotnym w dalszym ciągu znajduje się w Warszawie, następnie w Krakowie i Wrocławiu. Chociaż w ostatnim czasie na rynku nieruchomości można mówić o ożywieniu, to aktywność deweloperów nie we wszystkich miastach przełożyła się na większy wybór dla kupujących. Zmiany wielkości całkowitej oferty przebiegały bowiem w różnych kierunkach w zależności od rynku.

Oferta deweloperów na największych rynkach mieszkaniowych w kraju, dane na koniec II kw. 2015 r.

Miasto Całkowita oferta (dane w tys.) Mieszkania gotowe (dane w tys.)
Warszawa 16,2 2,5
Kraków 8,4 1,9
Łódź 2,0 0,6
Wrocław 7,4 1,5
Poznań 4,2 1,2
Gdańsk 3,8 0,8
Katowice 1,4 0,5

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

W porównaniu z końcem 2014 r. oferta zmniejszyła się w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Największy przyrost oferty miał miejsce w Warszawie. Spowodowane jest to coraz większym zainteresowaniem klientów rynkiem pierwotnym, co jest jasnym sygnałem dla deweloperów, że warto budować w stolicy. Szczególnie dobrze ma się rynek inwestycji z wyższej półki. Inwestycja Bobrowiecka 10 na warszawskim Mokotowie czy Syrena Apartamenty na Woli są tylko przykładami, że jest duży popyt na luksusowe osiedla mieszkaniowe w prestiżowych dzielnicach.

Zauważalny progres na pierwotnym rynku mieszkaniowym, w porównaniu z końcem 2014, ma miejsce również w Poznaniu. Podobnie jak w Warszawie deweloperzy podążają za preferencjami klientów, którzy doceniają zwłaszcza atrakcyjną lokalizację. Przykładem jest inwestycja Maraton Gardens, która zlokalizowana jest w bezpośredniej odległości od Starego Rynku w Poznaniu.

– Oferty z rynku pierwotnego rzeczywiście cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem. Wielu klientów decyduje się na zakup mieszkań jeszcze na wczesnym etapie budowy. Taki wariant daje, oprócz tańszej oferty, większy komfort przy wyborze mieszkania –twierdzi Krzysztof Kołakowski z inwestycji Bobrowiecka 10.

Czytaj również:  Rynek autobusów elektrycznych i autonomicznych będzie się szybko rozwijał. To znacznie poprawi bezpieczeństwo na drogach

We wszystkich przebadanych miastach systematycznie maleje za to liczba mieszkań gotowych do odbioru. W ujęciu nominalnym oferta takich lokali najbardziej skurczyła się w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Grupa Emmerson S.A.