Oświadczenie prezesa Google i Alphabet Sundara Pichaia po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim oraz Premierem Słowenii Janezem Jansą i przedstawicielem rządu Republiki Czeskiej

Sundar Pichai
Sundar Pichai
 • Przede wszystkim pragnę podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz premierowi Janezowi Janšy za tę bardzo ważną rozmowę. Dziękuję zwłaszcza za podzielenie się spostrzeżeniami z ich ostatniej wizyty w Kijowie i za zwrócenie uwagi całego świata na straszliwą katastrofę humanitarną, którą obserwujemy w wyniku rosyjskiej inwazji.
 • Nasze myśli niezmiennie są z mieszkańcami i mieszkankami Ukrainy. To naprawdę porażające, gdy widzimy to, przez co przechodzą. Wśród nich są także nasi pracownicy i pracowniczki, którzy mieszkają w tym regionie i mają tam swoje rodziny.
 • Jednocześnie jesteśmy wszyscy zainspirowani tym, jak ludzie w Polsce i całym regionie rzucili się do pomocy, otwierając swoje domy dla uchodźców czy angażując się jako wolontariusze w punktach recepcyjnych. Skala tego wsparcia jest bardzo mocnym przykładem dla świata.
 • Jako Google zobowiązujemy się robić wszystko, co możemy, by pomóc w tej sytuacji. Od początku wojny skupiliśmy się na wsparciu działań humanitarnych, dostarczaniu zaufanych informacji i zwalczaniu dezinformacji.
 • W ramach naszych działań humanitarnych, do tej pory, Google.org oraz pracownicy i pracowniczki Google przekazali ponad 35 milionów dolarów wsparcia finansowego oraz rzeczowego dla organizacji pomagających uchodźcom, w tym ponad 10 milionów dolarów w grantach dla organizacji non-profit odpowiadających na bezpośrednie potrzeby uchodźców przybywających do Polski.
 • Miałem dzisiaj okazję spotkać się z wolontariuszami i przedstawicielami tych organizacji pozarządowych oraz uchodźcami podczas wizyty w naszym Campusie Google for Startups w Warszawie. Trzy tygodnie temu udostępniliśmy część tej przestrzeni na potrzeby organizacji, które chcą świadczyć wsparcie prawne i psychologiczne tym dotkniętym przez wojnę. Poruszające było dla mnie wysłuchać ich bezpośrednich relacji. Jeden z przedsiębiorców dzwonił do nas ze swojej piwnicy w Kijowie. Możliwość wysłuchania relacji o tym, jak angażuje się we wspieranie Ukrainy była jednym z najbardziej wzruszających i inspirujących momentów.
 • Chciałbym dzisiaj ogłosić także kolejne wsparcie, w tym grant przeznaczony na wsparcie uchodźców z niepełnosprawnościami oraz grant i stypendium Google.org dla Tech to the Rescue, polskiej organizacji non-profit, która pomaga łączyć firmy technologiczne i ekspertów-wolontariuszy z organizacjami świadczącymi pomoc humanitarną.
 • Poza wsparciem wysiłków humanitarnych, pracujemy nad zapewnieniem, że sprawdzone i pomocne informacje trafiają do ludzi za pośrednictwem naszych produktów. W Ukrainie robimy to m.in. poprzez wysyłanie informacji o alarmach przeciwlotniczych oraz udostępnienie wskazówek dotyczących lokalizacji schronów i miejsc świadczenia pomocy humanitarnej.
 • Jednocześnie, w ramach tych działań, koncentrujemy się na wyzwaniu, jakim jest walka z dezinformacją. Wagę tej sprawy słusznie podkreślił na naszym dzisiejszym spotkaniu Pan Premier.
 • Przekazałem im, że inwestujemy dodatkowe 10 milionów dolarów w sfinansowanie nowych partnerstw z regionalnymi ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi oraz we wsparcie społeczności fact-checkerów.
 • Ponadto, nasza jednostka Jigsaw, zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i naukowcami nad rozwojem nowych metod walki z dezinformacją, a także wspierania ludzi w samodzielnym jej identyfikowaniu.
 • Te inicjatywy stanowią uzupełnienie naszych działań na rzecz walki z dezinformacją.
 • Na YouTube, usunęliśmy już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo za naruszenie naszych surowych zasad dotyczących błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści. Zablokowaliśmy również na całym świecie kanały, a także aplikacje powiązane z rosyjskimi mediami finansowanymi przez państwo.
 • Będziemy kontynuować współpracę z rządami, aby dalej inwestować w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi i ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy – będziemy tu – dla Ukrainy i dla regionu – gotowi do wsparcia na dłuższą metę.