OX2 sprzedaje inwestorowi Equitix 24 MW farmę wiatrową w Polsce

wiatrak

OX2 sprzedała Equitix lądową farmę wiatrową  o mocy 24 MW w południowo – wschodnim regionie Polski.  OX2 jeszcze w tym roku rozpocznie prace budowlane, zaś obiekt planowo ma zostać oddany do eksploatacji w 2024 roku.

Lądowa farma wiatrowa składająca się z siedmiu turbin wiatrowych, zostanie wybudowana w powiecie kraśnickim, w województwie lubelskim. OX2 rozwijała tę inwestycję od dnia zakupu praw do projektu w 2020 roku. W tym samym roku, w listopadzie, złożona przez OX2 oferta wygrała państwową aukcję na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł, zabezpieczając na aukcji 15-letni okres wsparcia (kontrakt różnicowy). OX2 dostarczy  Equitix farmę wiatrową w fazie do eksploatacji na podstawie zawartej przez strony umowy EPC. Związane z obiektem prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Farma wiatrowa ma planowo zostać oddana do użytku w 2024 roku.

Po uruchomieniu elektrowni OX2 zapewni zarządzanie techniczne i komercyjne na podstawie zawartej na 15 lat umowy, gwarantując jednocześnie maksymalną wydajność oraz bezpieczeństwo eksploatacji.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych (5 tysięcy kWh/gospodarstwo domowe) i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 z paliw kopalnych każdego roku. Dzięki temu inwestycja w Kraśniku wspiera transformację energetyczną w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia udziału energii odnawialnej, a jednocześnie zmniejszenia zależności kraju od produkcji energii z paliw kopalnych.

Paul Stormoen, CEO, OX2, powiedział: „Cieszę się, że podpisaliśmy naszą pierwszą umowę z Equitix oraz że rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej Kraśnik. OX2 stał się kluczowym uczestnikiem polskiego sektora energetyki odnawialnej, w którym stale zwiększamy naszą obecność poprzez szybko rozwijającą się organizację oraz rozwój portfolio projektów wiatrowych i słonecznych.”

Hugh Crossley, CEO, Equitix, powiedział: “Cieszymy się, że możemy dodać lądową farmę wiatrową Kraśnik do naszego porfela aktywów związanych z energią odnawialną. Equitix angażuje się w wiatr na lądzie jako w zrównoważone źródło energii. Ta inwestycja uzupełnia nasz zdywersyfikowany porfel inwestycji w odnawialne źródła energii, obejmujący energię wodną, morską energię wiatrową, biomasę oraz energię słoneczną.”

Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce, podkreśla: „Farma wiatrowa Kraśnik, to czwarty już obiekt w Polsce, przy którym OX2 rozpocznie prace budowlane w tym roku. Zwiększając krajowy udział energii odnawialnej przyczyniamy się do pozytywnego kształtowania trwającej transformacji energetycznej. Tylko w tym roku 10 procent energii elektrycznej w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych”.

Informacje o farmie wiatrowej:

  • 7 turbin wiatrowych Vestas V126–3,45 MW – wysokość całkowita piasty 200 metrów.
  • Średni prognozowany poziom produkcji energii: 79 GW rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną blisko 16 000 gospodarstw domowych.
  • Przewidywany termin uruchomienia: 2024
  • Generalny Wykonawca: Electrum (fundamenty, drogi, place manewrowe, wewnętrzna sieć SN i światłowody, stacja GPO, podłączenie WN do sieci, uzyskanie pozwoleń EON i ION)
  • Turbiny: Vestas (dostawa i montaż turbin)
  • DLA Piper świadczył usługi doradztwa prawnego dla OX2
  • EY Corporate Finance świadczył usługi doradztwa finansowego dla OX2