Piotr Krupa, prezes KRUK S.A., zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.
Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

Założyciel jednej z największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie, Piotr Krupa, został zwycięzcą 15., jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Produkcja i Usługi. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Tomasz Bochenek z firmy Orbitvu. Natomiast w kategorii Nowy Biznes statuetka trafiła do rąk Anny Skórzyńskiej i Marcina Gawrońskiego twórców firmy Szumisie. W trakcie Gali, która odbyła się 23 listopada na warszawskim Służewcu, przyznano także nagrody specjalne, które otrzymali: Tomasz Domogała z TDJ i Jacek Furman z Aflofarmu oraz, w głosowaniu publiczności, tytuł Przedsiębiorcy 15-lecia, którym uhonorowano Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego z CD Projekt.

Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.
Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

– Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom konkursu EY Przedsiębiorca Roku. To dla nas wyjątkowa edycja. W tym roku obchodzimy jubileusz – wyróżniamy najlepszych, polskich przedsiębiorców po raz 15. Z dumą obserwujemy, jak przez te 15 lat rozwinęli się nasi laureaci z poprzednich edycji i jak z sukcesem konkurują z globalnymi koncernami na zagranicznych rynkach – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. – Nasz konkurs ma charakter międzynarodowy, co roku odbywa się w 60 krajach. Wierzymy, że jest on dodatkową okazją dla naszych rodzimych przedsiębiorców do zaistnienia na międzynarodowej arenie w gronie najlepszych przedsiębiorców a także nawiązania licznych relacji. Dla nas jest fantastyczną możliwością do promocji polskiej przedsiębiorczości za granicą. Podczas tegorocznej gali nagrodę Przedsiębiorcy Roku 2017 wręczył zwycięzca światowego finału konkursu w 2015 roku – Mohed Altrad, założyciel Grupy Altrad, człowiek o wyjątkowym charakterze i sile woli. Mocno trzymam kciuki za to, żeby kolejnym zdobywcą tytułu World Entrepreneur of the Year w Monte Carlo był laureat polskiej edycji – dodaje.

Zwycięzcy kategorii głównych

Piotr Krupa, Przedsiębiorca Roku 2017, od podstaw stworzył międzynarodowe przedsiębiorstwo, które zarządza wierzytelnościami. KRUK S.A. działa w 9 krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tys. osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW. Strategia KRUK S.A. oparta jest na prougodowości i pomocy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. Motto Piotra Krupy brzmi: „traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany w ich sytuacji”. Jury uhonorowało Piotra Krupę tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2017 za „stworzenie europejskiego lidera w trudnym sektorze rynku finansowego.”

Tegoroczny zwycięzca pokazuje, że dzięki odwadze i determinacji można osiągnąć sukces na skalę międzynarodową. Piotr Krupa, założyciel KRUK SA. to osoba, która bez względu na trudności, nigdy się nie poddaje – zarówno w biznesie, jak i w sporcie, poprzeczki stawia sobie coraz wyżej. Udowodnił to także startując w konkursie EY Przedsiębiorca Roku. W 2012 roku znalazł się w gronie 11 finalistów, a 5 lat później zdobywa w nim najwyższe wyróżnienie – mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Piotr Krupa będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2018, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z ponad 60 państw świata.

Piotr Krupa z KRUK S.A. zwyciężył także w kategorii Produkcja i Usługi, w której jury wyróżniło go „za rewolucyjną zmianę modelu biznesowego, dzięki której firma stała się pionierem nowych rozwiązań w skali międzynarodowej”.

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność statuetkę otrzymał Tomasz Bochenek z firmy Orbitvu „za połączenie pasji i biznesu – stworzenie polskiego, innowacyjnego produktu rozpoznawalnego poza granicami kraju.” Tomasz Bochenek stworzył unikalne rozwiązanie automatyzujące, upraszczające i kilkukrotnie przyspieszające proces wykonywania zdjęć produktowych 2D, 3D, 360° w formie kompaktowych studiów fotograficznych. Głównym odbiorcą jest dynamicznie rosnąca branża e-commerce. Produkty znalazły już nabywców na 6 kontynentach w ponad 60 krajach. Eksport stanowi ponad 90% przychodów spółki.

Statuetkę w kategorii Nowy Biznes otrzymała Anna Skórzyńska i Marcin Gawroński z firmy Szumisie za „znakomity pomysł i udane jego wykonanie – stworzenie polskiej marki eksportowej”. Szumisie, czyli pluszowe misie, które emitują uspokajające szumy, zapewniają sen dzieciom i możliwość odpoczynku rodzicom. Firma stworzyła nową kategorię zabawek na rynku. Obecna jest nie tylko w Polsce, ale też na 21 rynkach zagranicznych, gdzie misie występują pod nazwą „My Hummy”.

Laureaci nagród specjalnych

W tym roku Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród specjalnych – „za zbudowanie firm rodzinnych na miarę XXI wieku – za sukcesję, która zaowocowała wielokrotnym zwiększeniem wartości firmy”. Nagrodę otrzymał Tomasz Domogała, właściciel firmy inwestycyjnej TDJ oraz Jacek Furman, prezes firmy farmaceutycznej Aflofarm. Tomasz Domogała w 2010 roku przejął przedsiębiorstwo rodzinne i postanowił stworzyć z niego firmę inwestycyjną skoncentrowaną na czterech obszarach działalności: Equity, Venture, Estate oraz na Fundacji. Jacek Furman przejął stery Aflofarmu w 2006 roku. To największa firma farmaceutyczna w Polsce w sektorze leków bez recepty i drugą w sprzedaży dermokosmetyków w obrocie aptecznym. Produkty Aflofarmu są sprzedawane także w 27 krajach na całym świecie.

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową „za zdolność do konkurowania z globalnymi konkurentami i wygrywania z nimi dzięki konsolidowaniu rynku.” Wyróżnienie otrzymał Tomasz Domogała z TDJ.

W tym roku z okazji jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, uczestnicy Gali oddali swój głos na Przedsiębiorcę 15-lecia. Tytuł otrzymali: Marcin Iwiński i Michał Kiciński, współzałożyciele CD Projekt.

Jury konkursu

Tegorocznych zwycięzców wybrało niezależne od EY jury. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu:

 • Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
 • Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty
 • Marcin Iwiński – Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt
 • Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI
 • Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl
 • Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland
 • Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl