Po jakich studiach zarabiamy najlepiej?

0

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.

Kto po studiach pracuje w swoim zawodzie?

Większość osób, które ukończyły studia techniczne czy inżynierskie, rozpoczyna swoją karierę zawodową zgodnie z kierunkiem, w którym się kształciło. Według danych pozyskanych z ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl praktycznie każdy absolwent kierunków informatycznych pracuje w obszarze bliskim swojemu wykształceniu. Również większość osób z wykształceniem budowlanym, bo aż 83%, tuż po studiach rozpoczyna pracę w budownictwie. Wśród kierunków spoza obszarów technicznych czy ścisłych, znaczna część prawników finansistów także podejmuje pierwszą pracę zgodną z profilem wykształcenia.

Odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku absolwentów kierunków humanistycznych. Wśród osób po pedagogice, niespełna 20% absolwentów pracuje w obszarze edukacja/szkolenia. Osoby kończące psychologię i socjologię chętnie podejmują pracę w HR. Niewiele pracowników po dziennikarstwie komunikacji społecznej rozpoczyna karierę w wyuczonym zawodzie – pracę w tym obszarze rozpoczyna zaledwie 13% absolwentów tego kierunku.

Wykształcenie techniczne czy humanistyczne – które zapewnia wysokie dochody?

Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie. Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 800 brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6 000 brutto – komentuje dane Artur Kobyliński, ekspert ds. zarobków portalu zarobki.pracuj.pl.

Czytaj również:  Firmy inwestują w pracownicze programy emerytalne. Chcą uniknąć konieczności tworzenia pracowniczych planów kapitałowych
Przeciętne zarobki brutto staż do 3 lat
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Przeciętne zarobki brutto staż od 3 do 6 lat
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl

Jak wskazują powyższe dane, osoby o dość ogólnym humanistycznym wykształceniu, nie tylko zarabiają najmniej na start, ale i wraz z upływem czasu, ich pensje nie zmieniają się w sposób znaczący.

Na jaki kierunek się zdecydować?

Jak wynika z danych portalu zarobki.pracuj.pl, nawet osoby z krótkim stażem pracy (nie przekraczającym 3 lat), mogą liczyć na zarobki powyżej 4 000 zł brutto. Kogo można znaleźć z tym gronie?

Przeciętne zarobki brutto staż do 3 lat
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl